Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SİNAN PAŞA’NIN ŞİİR CÜMLELERİNDE BAKIŞIM
(SYMMETRIC SENTENCES IN SİNAN PAŞA’S POETRY )

Yazar : Günay ÇELİKELDEN    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 33
Sayfa : 320-340
76    75


Özet
Şekilci ve sevgisiz her iş ile her türlü kulluğun değersiz olduğunun anlatıldığı Tazarru‘-nâme’de düz yazının yanında azımsanmayacak boyutta şiir -2190 beyit- vardır. Sinan Paşa en belirgin üslup özelliği haline getirdiği ritmi, makro ölçekte cümle üyelerinin sayı ve sıralanışının meydana getirdiği bakışımla yakalar. Bu makalede Tazarru‘-nâme ’nin manzum kısımlarında tespit edilmiş 125 bakışımlı cümle tipinin listesi örnekleriyle verilecek ve Sinan Paşa’nın bakışımlı cümlelerden bir ritim unsuru olarak nasıl yararlandığı irdelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Sinan Paşa, Tazarru‘nâme, Türkçe, cümle, bakışım, ritim

Abstract
There are 2190 couplets besides prose in Tazarru‘-nâme. It is stated that every kind of insincere and pretended work and faithfulness is worthless. Sinan Paşa holds the rhythm which is made the most distinctive stylistic feature with sentence symmetry as macro scale. In this article 125 symmetric sentence types that are detected in verses of Tazarru‘-nâme will be given with examples, and how Sinan Paşa utilized the symmetric sentences as a rhythmic element will be examined.

Keywords
Sinan Paşa, Tazarru‘nâme, Turkish, sentence, symmetry, rhythm

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri