Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TOPLUMA YÖN VEREN BİR DİN ADAMI OLARAK KÜÇÜK AĞA
(KÜÇÜK AĞA AS A CLERIC LEADING A SOCIETY )

Yazar : Yasin BEYAZ    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 33
Sayfa : 193-202
73    64


Özet
Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemi romanlarında din adamları her zaman eleştirilmiştir. Bu eleştirilerde din adamlarının Milli Mücadele’ye düşman olduklarına ve kişisel çıkarları için düşmanla işbirliği yaptıklarına dair ifadeler ön plana çıkmıştır. Çalışmamızda Tarık Buğra’nın Küçük Ağa romanı merkeze alınarak Milli Mücadele döneminde din adamlarının ne kadar sorumluluk aldıkları, Cumhuriyet’in kurulmasına nasıl katkı sağladıkları ortaya konarak eleştirilerin doğru olmadığı gösterilecektir. Ayrıca Küçük Ağa’nın Türk toplumu ve yeni kurulan devlet için önce kürsüden sonra silahla verdiği mücadelenin aşamaları da ele alınacaktır.

Anahtar Kelimeler
Din adamı, Milli Mücadele, Küçük Ağa, Tarık Buğra, Ankara.

Abstract
In the novels of the National Struggle and The Republic Period, clergymen were always criticized. These statements that clergymen are the enemies of the National Struggle and they cooperate with the enemy for their personal interests have come to the forefront in these critics. In this study, it will be shown how much responsibility was taken by the clergymen during the National Struggle and how the criticism was not correct by taking Tarık Buğra's "Küçük Ağa" novel to the centre. In addition, the stages of the struggle of Küçük Ağa, firstly from the lectern then with the weapon, for the Turkish society and the newly established state will be discussed.

Keywords
Cleric, National Struggle, Küçük Ağa, Tarık Buğra, Ankara.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri