Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TOPLUMA YÖN VEREN BİR DİN ADAMI OLARAK KÜÇÜK AĞA
(KÜÇÜK AĞA AS A CLERIC LEADING A SOCIETY )

Yazar : Yasin BEYAZ    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 33
Sayfa : 193-202
147    112


Özet
Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemi romanlarında din adamları her zaman eleştirilmiştir. Bu eleştirilerde din adamlarının Milli Mücadele’ye düşman olduklarına ve kişisel çıkarları için düşmanla işbirliği yaptıklarına dair ifadeler ön plana çıkmıştır. Çalışmamızda Tarık Buğra’nın Küçük Ağa romanı merkeze alınarak Milli Mücadele döneminde din adamlarının ne kadar sorumluluk aldıkları, Cumhuriyet’in kurulmasına nasıl katkı sağladıkları ortaya konarak eleştirilerin doğru olmadığı gösterilecektir. Ayrıca Küçük Ağa’nın Türk toplumu ve yeni kurulan devlet için önce kürsüden sonra silahla verdiği mücadelenin aşamaları da ele alınacaktır.

Anahtar Kelimeler
Din adamı, Milli Mücadele, Küçük Ağa, Tarık Buğra, Ankara.

Abstract
In the novels of the National Struggle and The Republic Period, clergymen were always criticized. These statements that clergymen are the enemies of the National Struggle and they cooperate with the enemy for their personal interests have come to the forefront in these critics. In this study, it will be shown how much responsibility was taken by the clergymen during the National Struggle and how the criticism was not correct by taking Tarık Buğra's "Küçük Ağa" novel to the centre. In addition, the stages of the struggle of Küçük Ağa, firstly from the lectern then with the weapon, for the Turkish society and the newly established state will be discussed.

Keywords
Cleric, National Struggle, Küçük Ağa, Tarık Buğra, Ankara.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri