Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


XVIII. YÜZYILDA SİVAS’DA EŞKIYALIK FAALİYETLERİ (1735-1780)
(BANDITRY ACTIVITIES IN SIVAS IN THE 18TH CENTURY (1735-1780) )

Yazar : Kazım KARTAL    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 33
Sayfa : 341-350
185    186


Özet
Osmanlı Devletinin kuruluş felsefesine baktığımızda, reaya kendisine Allah tarafından emanet edilen kişilerdi. Reayanın can ve mal güvenliğini sağlamak devletin en büyük sorumluluğuydu. Devlet bu nedenle, kuruluşundan yıkılışına kadar vatandaşlarının asayiş ve huzurunu sağlamak için eşkıyalık faaliyetlerinde bulunanlara karşı mücadele etmiştir. XVIII. yüzyılda Sivas şehrinde yaşanan asayişsizliğin en büyük kaynağı ise Osmanlı Devletinin giderek güçsüzleşmesidir. Osmanlı Hükümeti, Sivas kentinde oluşan eşkıyalık faaliyetleri engellemek için askeri, idari ve adli tedbirler almıştır. Hükümet, aldığı tedbirler neticesinde eşkıyalık faaliyetlerinde bulunan kişilere yaptırımlarda bulunup eşkıyalık faaliyetlerini önlemeye çalışmıştır. Bu çalışmada, 1735-1780 yılları arasında Sivas kentinde yaşanan eşkıyalık faaliyetleri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır

Anahtar Kelimeler
Osmanlı Devleti, Eşkıya, Sivas.

Abstract
When we look at the founding philosophy of the Ottoman Empire, they were the people who were entrusted by God himself. It was the greatest responsibility to ensure the safety of the citizens life and property. For this reason, the state struggled against those who were involved in banditry to ensure the peace and tranquility of their citizens, from its foundation until its collapse. The most important reason for the unrest in Sivas in the 18th century was the Ottoman Empire gradually getting weaker. The Ottoman Government took military, administrative and judicial measures to prevent the banditry activities in the city of Sivas. As a results of the measures taken by the government, the government had made sanctions on people who performed banditry activities and tried to prevent banditry activities. In this study, an evaluation was made on the banditry activities in Sivas between 1735-1780.

Keywords
Ottoman Empire, banditry, Sivas.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri