Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KÜLTÜR ŞEHRİ İSTANBUL ETKİNLİKLERİ: SURİYELİ ÇOCUKLARLA DİL VE KÜLTÜR DERSLERİ MODEL OLUŞUMUNA DOĞRU
(İSTANBUL ACTIVITIES AS A CITY OF CULTURE: TOWARDS CREATING A MODEL OF LANGUAGE AND CULTURE LESSONS WITH SYRIAN CHILDREN )

Yazar : Elif KIR   - Cansu CANDEMİR ÖZKAN  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 33
Sayfa : 203-216
87    65


Özet
Bu çalışmada Suriyeli çocuklara yabancı dil olarak Türkçeyi öğretirken kültür şehri İstanbul’un bazı özellikleri tanıtılmaya çalışılmıştır. Araştırmacılar tarafından bir merkezde gönüllü olarak yürütülen derslerin planları öğrencilerin dil ve kültür bilgilerine göre özgün olarak ve dört dil becerisini kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Kültür Şehri İstanbul kültür ve dil dersleri modelinde farklı konu başlıkları ile hazırlanmış toplam yedi ders planı bulunmaktadır. Modelin sınıf içi uygulamasına başlamadan araştırmacılar tarafından hazırlanan bir anket yardımı ile öğrencilerin demografik özellikleri, dil seviyeleri ve İstanbul ile ilgili bilgilerinin öğrenilmiştir.Makalede elde edilen veriler ve modeldeki bir örnek paylaşılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Yabancı Dil Olarak Türkçe, Kültür, İstanbul

Abstract
In this study, it was aimed to introduce some features of İstanbul while teaching Turkish as a foreign language. Plans of the lessons which were conducted by the researchers voluntarily at a centre were prepared according to language and culture level of the students and including four language skills. İstanbul as a city of Culture Model include seven lesson plans prepared under seven different topics. A questionnaire created by the researchers was used in order to learn students’ culture, language background and demographic information about them. The paper shares the results of gathered data and a sample in the model.

Keywords
Turkish as a Foreign Language, Culture, İstanbul

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri