Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SCHOPENHAUER FELSEFESİNDE ANLAM ARAYIŞI BAĞLAMINDA DİNİN ROLÜ
(THE ROLE OF RELIGION IN CONTEXT OF SEEKING FOR THE MEANING OF LIFE IN SCHOPENHAUER’S PHILOSOPHY )

Yazar : Müjde ŞAMDANCI    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 572-581
161    63


Özet
Varlığını insanın anlam arayışına borçlu olan din, tarih boyunca sıradan insanın dikkatini çektiği gibi filozofların da üzerinde durduğu bir konu olagelmiştir. İnsan içinde yaşadığı evreni anlamak ve onu tanımak arzusuyla donatılmıştır. Bu anlamda sorularını yanıtlayabilecek bir mercii arayışına girmiştir. Kuşkusuz din insanların çoğunluğu açısından bu soruları yanıtlamaya namzet görülmüştür. Ne var ki bu, tüm insanların onu bir kurum olarak kabul ettikleri anlamına gelmemektedir. Bu noktada dünyayı bir tasarım olarak gören Arthur Schopenhauer evreni anlamaya çalışırken bir Tanrının kapısını çalmamakta. Schopenhauer için bitmek bilmeyen ıstırap ve elem dolu dünyadan kurtulma ve varoluş muammasına bir yanıt bulmanın yolu bir tabiatüstü güçten geçmemektedir. Şeylerin özü olarak gördüğü irade kavramı ise felsefi sisteminin en göze çarpan unsurlarından biridir. Biz ise bu makale de Schopenhauer felsefesinde anlam arayışında dine yüklediği rolü anlamaya ve analiz etmeye çalışacağız. Bunun yanında felsefesinin önemli bir parçası olan “iradenin” felsefesini de açıklamaya gayret edeceğiz.

Anahtar Kelimeler
Schopenhauer, Din, Istırap, Anlam arayışı, İrade,

Abstract
The religion which owes its existence to the search for meaning of people has attracted the attention of ordinary people throughout history and it has been a subject that philosophers have been focusing on. Man is equipped with the desire to understand and recognize the universe in which he lives. In this sense, he has been looking for an authority to answer his questions. There is no doubt that religion has the ability to answer these questions for the majority of people. However, this does not mean that all people accept it as an institution. Arthur Schopenhauer, who sees the world as a design at this point, does not knock the door of a God when he tries to understand it. For the Schopenhauer, the way to get ride of the unending world of agony and pain and the way to discover an aswer to the unkwness of existence is not through a supernatural power. The concept of will, which he sees as the essence of things, is one of the most conspicuous elements of the philosophical system. In this article, we will try to understand and analyze the role of Schopenhauer in his quest for meaning in religion. In addition, we will try to explain the philosophy of the “will” which is an important part of its philophy.

Keywords
Schopenhauer, Religion, Sorrow, Search for meaning, Will.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri