Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YEREL YÖNETİMLERDE YÖNETİŞİM SORUNLARI – ARDAHAN KENT KONSEYİ ÖRNEĞİ
(GOVERNANCE ISSUES IN LOCAL GOVERNMENTS - THE CASE OF ARDAHAN CITY COUNCIL )

Yazar : Elif GAZİOĞLU TERZİ    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 33
Sayfa : 43-53
90    81


Özet
Günümüzün demokratik rejimleri, seçimler aracılığıyla temsilcilerin belirlenmesinden ibaret görülen yönetim yaklaşımından, halkın, seçimler dışında da yönetime, karar mekanizmalarına ve uygulamalara etkin katılımını öngören yönetişim anlayışına geçme, bu anlayışı kitleselleştirme çabasındadır. Halkın karar mekanizmalarına etkin katılımının yolunu açmak, bu konuda halkı yönlendirecek adımlar atmak, bu yönde teşvik mekanizmalarını hayata geçirmek çabasının bir ürünü, kent konseyi uygulamasıdır. Kent konseyleri, yönetişim yaklaşımı doğrultusunda, sivil toplumun kendi sorunlarını saptamasını ve taleplerini dile getirmesini amaçlamaktadır. Bu çalışma, kent konseyi uygulamasının, söz konusu amaçları gerçekleştirmede karşılaştığı engelleri ve sorunları, Ardahan Kent Konseyi örneğinden yola çıkarak tespit etme çabasındadır. Çalışma, Ardahan Kent Konseyi başkanı, eski başkanı ve üyeleri ile derinlemesine mülakat yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Yönetişim, kent konseyi, Ardahan Kent Konseyi

Abstract
The democratic regimes today attempt to change direction from the governing concept, which consists of the determination of representatives through elections, to the governance approach which requires the active participation of the people in the administration and decision-making mechanisms. City councils have been adopted by local governments to implement this approach; to mobilize people take action in policy-making and decision mechanisms. Indeed, city councils aim at mobilizing civil society to identify their own problems and to express their needs and demands. Depending upon in-depth interviews with the president, former president and members of Ardahan City Council, this paper aims to identify the obstacles and problems faced by the councils in achieving their goals.

Keywords
Governance, city council, Ardahan City Council

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri