Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SANATSAL CAM TASARIMI İÇİN CAM İLE BAZI METALLERİN BİRLİKTE KULLANIMI
(THE USE OF PARTICULAR METALS WITH GLASS IN ARTISTIC GLASS DESIGN )

Yazar : Ayşe Şule ERYILMAZ AKSAKAL    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 33
Sayfa : 100-114
176    119


Özet
Sanatçının elinde biçimlenmiş bir malzeme olarak cam, çeşitli teknikler kullanılarak ortaya konulmuş bir üründür. Bu çalışmada, cam sanatçıları için yaratıcı yöntemler geliştirmek amacıyla çeşitli metallerin yüksek sıcaklıkta cam ile birleşme olanakları araştırılmıştır. Yöntem olarak açık kalıp tekniği ve füzyon tekniği kullanılmıştır. Cam olarak, Şişecam üretimi pencere camı, Schott Artisan serisi şeffaf cam ve stüdyo camı; metal olarak ise demir dışı metallerden alüminyum, kurşun, kalay, bakır, pirinç ve krom-nikel kullanılmıştır. Malzemelerin yüksek sıcaklıklarda aynı yapıda birleştirilmeleri hedeflendiğinden birbirleriyle uyumlarını değerlendirebilmek için fiziksel özellikleri araştırılmış ve ısıl genleşme özellikleri üzerinde durulmuştur. Yapılan deneylerde kullanılan metallerin cam tasarımlarına kavramsal ve dekoratif öğe olarak katkı yapacak türde olmasına özen gösterilmiştir. Cam ile metalin birlikte pişirimleri yapılmış ve sonuçlar camda duruluk, renk, doku ve malzemelerin birbiriyle uyumu açısından değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Cam, metal, fırın rejimi, füzyon

Abstract
Glass, as a material shaped by an artist, is a product which is created using a variety of techniques. In this study, the possibilities of uniting particular metals with glass at high heat has been researched in order to develop creative methods for glass artists. Regarding the method, open-mould techniques and fusion techniques were used. Regarding the glass, soda-lime glass, Schott Artista series clear glass, and studio glass were used. The non-iron metals that were used were aluminum, lead, tin, copper, brass, and nickel-chrome. With the goal of uniting the materials into the same structure at high heat, the physical properties were researched with emphasis on their thermal expansion properties in order to evaluate their compatibility with one another. In the studies performed, care was taken to ensure the metals used would be a beneficial addition to the glass designs in regards to its conceptual and decorative factors. The results of the glass and metal being fired together were evaluated based on the clarity, colour, and texture of the glass, and the materials’ compatibility with one another.

Keywords
glass, metal, firing process, fusion

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri