Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARIYLA TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ
(TURKEY'S EU MEMBERSHIP WITH ITS ADVANTAGES AND DISADVANTAGES )

Yazar : Erdal FIRAT    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 24-38
131    93


Özet
Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kurulmasından itibaren birçok ülkenin üye olmak istediği bir oluşum oldu. Üye ülkelerin ulaştığı sosyoekonomik koşullar ve politik güç, Türkiye'nin de üye bir ülke haline gelmenin kendisine sağlayacağı büyük avantajları görmesini sağlamıştı. Türkiye, üyelik başvurusunda bulunmak istiyordu. Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkileri, üyelik süreci tarihi, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında olan anlaşmalar, gelinen noktalar, gelişmeler ve değişiklikler uzun yıllardır devam etmektedir. 50 yılı aşkın bir sürenin geçmesine rağmen Türkiye halen Avrupa Birliğine tam üye olamamıştır. Üyelik aşamaları ve AB'nin talep ettikleri çok önemli değişimleri getirmekle beraber zorlu bir süreç olarak değerlendiriliyordu. Bu çalışmada Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerinin başlangıcı, üyelik süreci, Türkiye'nin üye olamamasının sebepleri ve bunlara çözüm önerileri tartışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Avrupa Birliği, Türkiye, Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri, Siyaset, Uluslararası İlişkiler

Abstract
Since the establishment of the European Economic Community, the European Union has become an entity that many countries want to become a member of. Socio-economic conditions and political force that the member states reached gave Turkey an idea of the big advantages becoming a member state could bring. Turkey, wanted to apply for membership. Turkey and the European Union (EU) relations, membership process history, agreements between Turkey and the European Union, reached points, developments and changes have continued for many years. Despite the passage of more than 50 years Turkey has still not a full member of the European Union. It was considered a challenging process, bringing about the important changes that the EU wanted and the membership stages. In this study, the start of Turkey's relations with the EU accession process, the causes of Turkey could not became a full member and the solutions will be discussed.

Keywords
European Union, Turkey, Turkey-European Union Relations, Politics, International Relations

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri