Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TEK PARTİ DÖNEMİNDE ANTALYA'DA CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI (1934-1944)
(REPUBLIC DAY CELEBRATIONS DURING THE SINGLE PARTY PERIOD (1934-1944): THE CASE OF ANTALYA )

Yazar : Erhan ALPASLAN    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 222-242
108    110


Özet
Kurtuluş Savaşının kazanılmasının ardından ortaya çıkan yeni devletin rejiminin 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet olarak belirlenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Kurulan bu yeni rejimin yıldönümü, ertesi yıl resmi bayram olarak kabul edilmeden önce devlet eliyle tüm ülkede kutlanmıştır. 1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet’in ilanı günü yeni Türk Devleti'nin milli bayramı olarak kabul edilmiştir. Cumhuriyet Bayramı bu tarihten itibaren Milli bir bayram olarak ve çeşitli kutlama programları hazırlanarak Cumhuriyet Halk Partisi idaresinde yerel yönetimlerin de katılımı ile kutlanmaya devam etmiştir. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarının, devletin de ilk yılları olması nedeniyle Cumhuriyet Bayramı daha coşkulu, anlamlı, tam bir bayram havası içerisinde ve titizlikle hazırlanmış programlarla kutlanmıştır. Bu yıllarda yeni rejimin benimsetilebilmesi ve tam anlamıyla meşruiyetinin sağlanması çabalarının bir sonucu olarak, cumhuriyet, inkılâp ve benzeri konular kamuoyu düzeyinde yoğun bir şekilde işlenmiş ve ülkenin çeşitli yerlerindeki başta Cumhuriyet bayramı olmak üzere milli bayram kutlamalarında bunun en açık yansımaları görülmüştür. Antalya halkı Cumhuriyet’in ilanını büyük bir sevinçle karşılamış ve tüm ülkede olduğu gibi Cumhuriyet bayramı çeşitli uygulamalar ile burada da kutlanmıştır. Cumhuriyet Bayramı her vilayette CHP Genel Sekreterliği'nin talimatları çerçevesinde, vilayet imkânları dâhilinde organize edilmiştir. Halkın katılımına büyük önem verilen bu kutlamalarda devlet-millet kaynaşmasının sağlanması, yapılan inkılâpların halka benimsetilmesi yoluna gidilmiştir. Bu çalışmada 1934-1944 yılları arasında Antalya’da Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının nasıl yapıldığı, bu törenlerde hangi programların uygulandığı, programların içeriği hakkında bilgiler verilmiştir. Antalya halkının kutlamalara ilgisi ve kamuoyu algısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Konu, arşiv belgeleri ve tetkik eserlerden faydalanarak incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Antalya, Cumhuriyetin İlanı, Cumhuriyet Bayramı, CHP, Tek Parti Dönemi.

Abstract
After the victory of the War of Independence, the Republic was proclaimed as the regime of the new state on October 29, 1923. The anniversary of this new regime was celebrated throughout the country by the state before it was accepted as the official feast the following year. Two years later on 19th April 1925, the TBMM, passed a legislation that accept Republic Day as a national fest. The Republic Day has been celebrated since then every year nationwide with various celebration programs organized and the participation of local administrations under the administration of the Republican People's Party. The Republic Day was celebrated with a more enthusiastic, meaningful and complete holiday atmosphere and meticulously prepared programs due to the first years of the Republican period were at the same time the first years of the state. The republic, revolution and similar issues intensively were used at the public as a result of the efforts of legitimacy and adoption of new regime, thus obvious reflections of these efforts were seen at national festivals such as at the Republic Day in various parts of the country. The people of Antalya welcomed the proclamation of the Republic with great joy and the Republic Day was celebrated here as well as in the whole country. The Republic Day was organized in all provinces within the province facilities in accordance with the instructions of the General Secretariat of the RIP. In these celebrations, which are of great importance for the participation of the people, it was aimed to provide the integration of the state-nation and the adoption of the reforms. This study gives information about how the Republic Day celebrations were made in Antalya between 1934 and 1944, which programs were implemented in these ceremonies and the content of the programs. This study also tries to determine the interest of the people of Antalya to celebrations and the perception of public opinion. The study is based archival documents and scholarly sources.

Keywords
Antalya, Republic of Turkey, Republic Day, RIP, Single-Party Period.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri