Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DANIŞMANLIK TEDBİRİNİN ADLİ BİLİMLERLE İLİŞKİSİ
(RELATIONSHIP OF CONSULTANCY MEASURE WITH FORENSIC SCIENCES )

Yazar : Goncagül BOLAT   - Vahdet ÖZKOÇAK  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 597-604
1291    172


Özet
Danışmanlık tedbiri bireysel ve çevresel faktörlere maruz kalmış, risk altında olan çocuklara uygulanmakta olan koruyucu ve destekleyici tedbirler arasında yer almaktadır. Danışmanlık tedbirinin asıl amacı, delillere dayanarak adli bir vakanın mağduruna, maktulüne ya da şüpheliye ulaşmanın yanında psikolojik ve sosyal yönü olan suç oranındaki azalmalara yönelmektir. Tam da bu bağlamda, adli bilimler ile danışmanlık tedbirinin yolunun kesiştiği; suça sürüklenen çocukların neden suça sürüklendiği, tekrar suça sürüklenmesini engellemek için neler yapılması gerektiği, yanlış ebeveyn tutumlarının nasıl düzeltileceği, toplumda kendine yer edinen, sağlıklı, çevresi tarafından kabul görmüş, kendini gerçekleştiren bireyler yetiştirmek amacı ile hizmet etmektedir. Bu araştırmada suça sürüklenen çocuk, mağdur çocuk, korunma ihtiyacı olan çocuk, tanık sıfatıyla dinlenen mağdur çocuk, tanık çocuk kavramlarının neler olduğu bu çocuklara uygulanan danışmanlık tedbirinin ne kadar işe yaradığı adli bilimlere etkilerinden nasıl fayda sağlanabileceği amacıyla araştırmalar yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Danışmanlık Tedbiri, Adli Bilimler, Suça Sürüklenen Çocuk, Mağdur Çocuk, Suç İşleme Nedenleri

Abstract
The counseling measure is one of the protective and supportive measures applied to children who are exposed to individual and environmental factors and who are at risk. The main purpose of the consultative measure is to reach the victim, the victim or the suspect of a forensic case on the basis of the evidence, as well as the reduction of the psychological and social crime rate. It is precisely in this context that the path of forensic science and counseling measures intersect; why the children who are dragged into crime, why they are dragged into crime, what should be done to prevent them from being dragged into crime again, how to correct the wrong parental attitudes, take place in the society, healthy, accepted by the environment, self-realizing individuals serve to educate. In this research, researches have been carried out in order to make use of the effects of forensic sciences on the child, victimized child, child in need of protection, child victim child witnessed as a witness, witness child concepts and how well the counseling measure applied to these children is useful.

Keywords
Counseling Measure, Forensic Sciences, Child Drifting Crime, Victim Child, Reasons For Crime Process

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri