Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ANAOKULU EĞTİMİ ALMAMIŞ ÇOCUKLARIN SUÇA EĞİLİMİ
(THE TENDENCY OF CHILDREN WHO HAVE NOT RECEIVED CRIME KINDERGARTEN EDUCATION )

Yazar : Nurhayat MANTAR   - Vahdet ÖZKOÇAK  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 605-616
1184    170


Özet
Anaokulu eğitimi çocuklarda özgüven duygusunu geliştiren, çocuğun kişilik gelişiminin tamamlamasına yardımcı olan bir süreçtir. Çocuğun bu kritik dönemde evde televizyon, tablet, telefon, bilgisayar gibi tek yönlü iletişim araçları ile vakit geçirmesi yerine yaparak yaşayarak, oynayarak, keşfederek öğrenmesini sağlayan, akran eğitimi ile doğru davranışların yapılma sıklığını artıran eğitimdir. Çocuk anaokulu eğitimi ile kendini tanımaya, birçok duyu organını kullanarak sürece dâhil olmaya başlar. Anaokuluna giden çocuk davranışlarının sorumluluğunu almaya başlamıştır. Bu nedenle daha özgüvenli, kendi öz bakım becerilerini yerine getiren, daha özerk bireyler haline gelir. Tek başına doğru kararlar alabilmek, suça sürüklenme oranı daha az olan bireylerin yetişmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda suça sürüklenen çocukların çoğunun gelişim dönemlerinde kritik davranışları kazanamamış, yanlış ebeveyn tutumuna maruz kalmış, temel anaokulu eğitimi almamış çocuklar olduğu tespit edilmiş ve bu konu hakkında araştırmalar yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Anaokulu Eğitimi, Çocuk Gelişimi, Suç Eğilimi, Ebeveyn Tutumu

Abstract
Kindergarten education is a process that improves the feeling of self-confidence in children and helps the child complete his / her personality development. In this critical period, the child spends time at home with television, tablet, telephone, computer, instead of living, playing, discovering, learning, peer education and the frequency of correct behavior increases education. The child begins to get to know himself through kindergarten education, using a lot of sensory organs and becoming involved in the process. He began to take responsibility for child behavior that went to kindergarten. Therefore, it becomes more self-confident, more autonomous individuals fulfilling their self-care skills. Being able to make the right decisions alone helps to educate individuals with fewer rates of crime drift. In the research carried out, it was determined that most of the children who were dragged to crime did not gain critical behaviors during their development periods, were exposed to the wrong parent attitude, and children who had not taken basic kindergarten education were found and research was conducted on this subject.

Keywords
Preschool Education, Child Development, Crime Tendency, Parent Attitude

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri