Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


HİSARLI AHMET’TEN DERLENEN TÜRKÜLERİN MAKAMSAL YAPILARININ EZGİ ÇEKİRDEKLERİ YAKLAŞIMI BAĞLAMINDA İNCELENMESİ
(ANALYSIS OF MODAL STRUCTURES OF BALLADS DELİVERED BY HİSARLI AHMET IN THE CONTEXT OF MELODIC NUCLEI APRROACH )

Yazar : Ufuk Önder SERDAR    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 33
Sayfa : 413-424
257    131


Özet
Anadolu’da makam geleneği 15.yüzyıldan sonra gelişim göstermiştir. Varoluşundan itibaren bu gelenek birçok farklı yaklaşımla nazari bir teoriye dayandırılmaya çalışılmış, dolayısıyla değişik yorumlamalar ve analiz yöntemleri ortaya konmuştur. Bu analiz yöntemlerinden biri de ezgi çekirdekleri yaklaşımıdır. Ezgi çekirdekleri yaklaşımı tamamıyla ezgi oluşumunu inceleyen ve makam geleneğini herhangi bir nazari yönelimin etkisi altında kalmadan inceleme gücüne sahip olan bir analiz yöntemidir. Bu çalışmada ezgi çekirdekleri yaklaşımı dâhilinde Hisarlı Ahmet’ten derlenen “Altın Tas İçinde Kınam Ezdiler” adlı eser makamsal açıdan analiz edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen verilerde örnek eserin makam geleneğinin temelleri ile temas ettiği görülmüş, yerel ezgi üretimlerinin kadim makam kültürü ile olan ilişkisi ve yöresel benzerlik/farklılıklarla ilgili de bilgiler ortaya konmuştur.

Anahtar Kelimeler
Kütahya, Hisarlı Ahmet, Ezgi Çekirdekleri Yaklaşımı, Makam Geleneği.

Abstract
Mode tradition has progressed since 15th century. Since its existence, this traditon has been based to musical theory with many aproaches, so different contruals and analysis methods have been asserted. Melodic nuclei approach is one of these analysis methods. Melodic nuclei approach analyzes fully formation of melody and it can analyzing mode tradition without being under the influence of any theoretical tendency. In this study, ın the context of melodic nuclei approach “Altın Tas İçinde Kınam Ezdiler” named ballad was analyzed in terms of mode. As a result of this study; ıt has been seen that sample ballad contacts with basis of mode tradition and ıt has been asserted that relaion of regional melody formations with primeval mode culture and data with regard to regional similarities and differences.

Keywords
Kütahya, Hisarlı Ahmet, Melodıc Nucleı Aprroach, Mode Tradition.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri