Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


OSMANLI DEVLETİ’NİN AKDENİZ’DE KIŞ MUHAFAZASI
(WINTER DEFENCE OF THE OTTOMAN STATE IN THE MEDITERRANEAN )

Yazar : Şenay ÖZDEMİR GÜMÜŞ    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 54-70
86    73


Özet
Osmanlı donaması her yıl mevsimi derya olarak adlandırılan dönemde Akdeniz seferini gerçekleştirmekteydi. Genellikle Mayıs ayının başlarından, Ekim ayının sonlarına kadar devam eden bu seferin ana amacı düşman, korsan ve deniz haydutlarının saldırılarına karşı Osmanlı sularının ve kıyılarının güvenliğinin sağlanmasıydı. Donanma hava koşullarının bozulmaya başladığı sonbaharda merkez üssüne, İstanbul’daki Tersane-i Amire’ye geri dönmekteydi. Ancak düşman ve korsan gemilerinin Osmanlı gemi ve kıyılarına yönelik saldırı tehdidinin bundan sonra kış mevsiminde de devam ediyor olması donanmanın Tersane-i Amire’ye döndüğü dönemde ayrı bir muhafaza tedbirinin hayata geçirilmesini gerektirmekteydi. Osmanlı Devleti bu amaçla, kış muhafazası için Akdeniz’e ayrıca gemiler görevlendirmekteydi. Bu bildiride Osmanlı Devleti’nin Akdeniz sularının korunması için kış muhafazasını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmaktadır. Çalışmada ne tür gemilerin kış muhafazasıyla görevlendirildiği, bu gemilerin nasıl hazırlandığı, kış muhafazasının özel olarak belli bölgelerde yoğunlaşıp yoğunlaşmadığı gibi sorulara cevap verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Osmanlı Devleti, Akdeniz, Donanma, Kış Muhafazası

Abstract
Each year, the Ottoman navy made her Mediterranean operation in the period called mevsimi derya (maritime season). This operation generally started by the beginning of May and continued until the end of October. The aim of this operation was to secure the Ottoman waters and coasts against the enemies, corsairs and the pirates. The Navy was returning to the Tersane-i Amire, its central base in Istanbul in the fall when the whether conditions was starting to become bad. However, enemy and corsair ships continued to threaten the Ottoman ships and coasts also in the winter. This in turn, necessitated another defence mechanism in the period where the navy was in the Tersane-i Amire. For this purpose, the Ottoman State assigned additional ships in the Mediterranean for the winter defence. This study investigates how the Ottoman State realized the winter defence for defending the Mediterranean waters. The study answers to the questions such as which type of ships were assigned for the winter defence, how these ships were prepared for the defence, whether certain areas were focussed or not.

Keywords
Ottoman State, Mediterranean, Navy, Winter Defence

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri