Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRK MİTOLOJİSİNDE YER ALAN MOTİF VE SEMBOLLERİN OSMAN YILMAZER’IN ESERLERİNE YANSIMALARI
(REFLACTIONS OF MOTIFS AND SYMBOLS IN TURKISH MYTHOLOGY ON ARTWORKS OF OSMAN YILMAZER )

Yazar : Yusuf HAN   - Gonca YAYAN  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 628-645
100    69


Özet
Mitoloji bir toplumun, kültür, inanış ve değerlerini içinde barındıran bir bilim dalıdır. Bu açıdan mitolojiler içinde barındırdıkları inanış ve değerleri geçmişten günümüze nesilden nesille aktarım sağladığından toplumlarda için önemlidirler. Bu önemli özelliğinden dolayı birçok sanat dalına ve sanatçılara da ilham kaynağı olmuştur. Türk mitolojisi de bu anlamda pek çok Türk sanatçımızın esin kaynağıdır. Türk mitolojisinin içinde barındırmış olduğu motif ve semboller günümüz sanatçımızın eserlerine ağırlıklı olarak yer almaktadır. Bu sanatçılardan biri olan Osman Yılmazer’de, bu sembolleri kendi yorumuyla çalışmalarında sıklıkla kullanmaktadır Böylece sanatçımızın eserlerinde Türk inanç sistemi içerisinde yer alan sembol, motif ve renkler yeniden hayat bulmuştur. Ayrıca eserlerinde mitoloji ile tasavvuf inancı da ustaca harmanlamıştır.Konumuz itibariyle Osman Yılmazer’in eserlerindeki mitolojik öğeler, semboller ve renkleri araştırarak ortaya çıkan sonuçları gözler önüne sermeye çalışacağız.

Anahtar Kelimeler
Türk Mitolojisi, Motifler, Semboller, Osman Yılmazer’in Resimleri

Abstract
Mythology is a field of science retaining culture, belief and values of a society. In this respect, mythologies are significant since they transmit the beliefs and values, they keep from past to present and generations to generations. Owing to this characteristic, it became source of inspiration for many fields of art and artists. In this context, Turkish mythology is a source of inspiration for many of our Turkish artists. Motifs and symbols incorporated in Turkish mythology appear predominantly in the artworks of the present-day artists. Osman Yılmazer as one of those artists frequently utilize from these symbols with his own interpretation. In this way, symbols, motifs and colors in Turkish belief system invigorated in the artworks of our artist. Moreover, in his artworks mythology and Islamic mysticism are blended skillfully. Within the context of our subject we will endeavor to research mythologic elements, symbols and colors, then, we will reveal the results we reach.

Keywords
Turkish Mythology, Motif, Symbols, Paintings of Osman Yılmazer

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri