Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE'DE SEÇMEN DAVRANIŞI
(VOTER BEHAVIOUR IN TURKEY )

Yazar : Erdal FIRAT    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 1-13
157    136


Özet
Demokratik rejimle yönetilen ülkelerde bireyler, siyasal alanla ilgili eylemlere katılır, siyasal mekanizmaları etkiler ve siyasetten etkilenirler. Toplumun bir parçası olan bireylerin siyasal karar alma sürecine katılmaları demokratik çağdaşlaşmanın önemli göstergelerinden biridir. Bu anlamda bireylerin “seçmen” kimliği altında vermiş oldukları kararların siyasal otoriteler üzerindeki etkin olması nedeniyle seçmen davranışlarının incelenmesi önem arz etmektedir. Araştırma sahası olarak Türkiye’nin seçildiği bu çalışmada, seçmen davranışları ve kararları üzerinde etkili olan sosyo-ekonomik ve politik faktörler incelenmiştir. Çalışmada seçmen, seçmen davranışı gibi kavramların üzerinde durulmuş ve bu kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca seçmenlerin davranışlarını etkileyen etmenler farklı yönleriyle incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
seçmen davranışı, siyasal katılım, türkiye, politik faktörler, seçmen

Abstract
In countries governed by a democratic regime, individuals participate in actions related to the political field, influence political mechanisms and are influenced by politics. Participation of individuals as part of society in political decision-making is an important indicator of democratic modernization. In this sense, it is important to examine voter behaviors as the decisions of individuals under the identity of incelen voters uk are effective on political authorities. Research work in this field as selected by Turkey, voter behavior and decisions that impact on the socio-economic and political factors were examined. In this study, concepts such as voter and voter behavior were emphasized and these concepts were tried to be explained. In addition, the factors affecting the behavior of voters were examined in different aspects.

Keywords
voter behavior, political participation, turkey, political factors, voter

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri