Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MUHASEBE MESLEK MENSUPLARI TARAFINDAN ADLİ MUHASEBECİLİK MESLEĞİNİN FARKINDALIK VE KABUL GÖRMESİ İLE İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME
(ASSESSING AWARENESS AND ACCEPTANCE OF FORENSIC ACCOUNTING AMONG CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS )

Yazar : Arzu MERİÇ    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 302-312
103    78


Özet
Adli muhasebecilik, hile denetimi, dava desteği ve uzman tanıklık olarak ifade edilen üçayaklı bir meslektir. Anglo- Sakson ülkelerinde, meslek olarak tanınan ve yürütülen bu faaliyetler ülkemizde her bir ayağı farklı meslek gruplarınca yürütülmektedir. Adli muhasebecilik, ülkemizde, mesleki olarak henüz bir karşılığı olmamakla birlikte; çeşitli eğitim ve öğretim faaliyetleri ve sertifikasyon ile belgelendirmek suretiyle, kavram olarak gündem olmuştur. Çalışmanın amacı, Adli Muhasebecilik mesleğinin önemi ile ilgili farkındalık ve mesleğin kabul görme seviyesini ölçmektir. Bu amaçla konu ile ilgili değerlendirmeyi yapabilmek için anket soruları hazırlanmıştır. Anket, iki bölümde toplamda 23 sorudan oluşturulmuş ve katılımcıların algıları beşli Likert ölçeği ile ölçülmüştür.

Anahtar Kelimeler
Muhasebe, Bağımsız Denetim, Adli Muhasebe

Abstract
Forensic accounting is stated tripodal professional serving fraud auditing, litigation support and expert witnessing. Forensic accounting is known as a professional serving all of these activities in Anglo-Sakson contries. But in our country each of these activities are served more than one different professionals. Although there is not response for forensic accounting in our country; it is in order as a term with several education activities and certification activities. The purpose of study is to assess the awareness and acceptance of forensic accounting professional. For this purpose, questionnaire is prepeared about the subject being able to assess. The questionnaire formed in total 23 questions as two section and participants’ perceptions sized with five point Likert scale.

Keywords
Muhasebe, Bağımsız Denetim, Adli Muhasebe

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri