Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TEKSTİL TASARIMI VE TEKNOLOJİ BİRLİKTELİĞİNE GÜNCEL BİR ÖRNEK: IRIS VAN HERPEN
(A CURRENT EXAMPLE TO TEXTILE DESIGN AND TECHNOLOGY UNIT: IRIS VAN HERPEN )

Yazar : Sedef ACAR   - Esra SUNERLİ  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 71-84
85    72


Özet
Iris van Herpen, modada teknolojiyi kullanmakta öncü bir tasarımcı olarak ün kazanarak form oluşturma tekniğinin sınırlarını zorlamaktadır. Daha önce keşfedilmemiş yöntemlerle denemeler yapan van Herpen, üç boyutlu baskı gibi modern makinelerle, zaman zaman haute couture geleneklerine meydan okumuş, techno-couture kavramının sayılı örneklerini vermiştir. Herpen, 2011 yılından beri bilim adamları, sanatçılar ve mimarlarla işbirliği içinde yapılmış bir dizi koleksiyon sunmuştur. Çalışmalarının New York'taki Metropolitan Sanat Müzesi gibi kültürel kurumlar ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü gibi akademik kurumlar tarafından sergilenmektedir. Iris Van Herpen’in tasarımlarında teknolojinin gelenekselle buluşması dikkat çekmektedir. Teknolojinin hızlı üretim için kullanıldığı çağımızda, Herpen teknolojiyi el işçiliği ile birleştirerek giyim ve kumaşta farklı bir yaklaşım benimsemiştir. Van Herpen tasarımları ve uygulama şekli ile gelenekselliği birleştirerek kavramsal ve postmodernist bakış açısı yakalamıştır.

Anahtar Kelimeler
Iris Van Herpen, Moda tasarım, 3 boyutlu baskı, Techno-couture, Lazer kesim, gelenek ve gelecek

Abstract
Iris van Herpen has earned a reputation as a pioneering technologist and has pushed the boundaries of form technique. Van Herpen, who experimented with previously unexplored methods, challenged haute couture traditions from time to time with modern machines such as three-dimensional printing and gave best samples of techno-couture concept. Since 2011, Herpen has presented a number of collections in collaboration with scientists, artists and architects. His work is exhibited by cultural institutions such as the Metropolitan Museum of Art in New York and academic institutions such as the Massachusetts Institute of Technology. In the designs of Iris Van Herpen, it is noteworthy that the technology meets the traditional. In our age, where technology is used for rapid production, Herpen has adopted a different approach to apparel and fabrics by combining technology with craftsmanship. Van Herpen combines conceptual and postmodernist perspectives, combining designs and practices with tradition.

Keywords
Iris Van Herpen, Fashion design, 3D printing, Techno-couture, Laser cutting, tradition and future

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri