Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KİŞİSEL SÜS EŞYASI BONCUK
(PERSONAL DECORATION BEADS )

Yazar : Ergün ARDA    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 438-456
58    57


Özet
Bu makale kişisel süs eşyaları kapsamında takı nesnesi olarak kullanılan boncukları ve boncukların üretimindeki malzeme türlerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma kapsamı, Paleolitik dönemde yaygın olarak kullanıldığı tespit edilen deniz kabukları ile başlamış, Neolitik, takip eden Kalkolitik dönemlerdeki malzeme çeşitliği ve teknik olarak zenginleşen boncuk türlerini ele almıştır. Emek yoğun arkeolojik çalışmalarla tespit edilen kişisel süs eşyaları arasında deniz kabuğu, kemik, taş, pişmiş toprak, metal, yapay cam malzemelerden yapılmış boncuklar tarihsel sırayla incelenmiştir ve boncukların üretim teknolojileri üzerine bilgiler derinlemesine araştırılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Boncuk, cam, pişmiş toprak, mavi boncuk, taş, kemik, deniz kabuğu, turkuaz boncuk.

Abstract
This article aims to investigate the types of materials used in the production of beads and beads, which are used as jewelry objects in the context of personal ornaments. The scope of the study started with sea shells, which were widely used in the Paleolithic period, and the Neolithic, the type of material in the following Chalcolithic periods and the technically enriched bead species. Among the personal ornaments identified by labor intensive archaeological studies, beads made of sea shell, bone, stone, terracotta, metal, artificial glass materials were examined in historical order and the information on the production technologies of beads were investigated in depth.

Keywords
Beads, glass, terracotta, blue beads, stone, bone, sea shell, turquoise beads.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri