Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


????? ???? ?????? ???????? ?? ????? ???????????? (İbrahim bin Ya'kûb el-Gümüşhanevî'nin Zehretü'l-'Arûz Adlı Risalesi'nin Tahkiki)
(THE ANAYSIS OF ZEHRETÜ’L-ARUZ BOOKLET OF IBRAHIM BIN YA’KUB EL- GUMUSHANEVI )

Yazar : Yeşim FETTAHOĞLU    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 340-361
66    60


Özet
Bu çalışma Osmanlı dönemi alimlerinden İbrahim bin Ya'kûb el-Gümüşhanevî'ye ait Zehretü'l-'Arûz adlı eserin tenkitli neşrinden oluşmaktadır. Giriş kısmında müellifin hayatı ve eserlerine yönelik elde edilen bilgilere ilaveten çalışmaya konu risale ile ilgili bilgiler verilmiştir. Dört kısımdan oluşan eser Arap edebiyatının önemli bir konusu olan aruz ve kafiyeden bahsetmektedir. Birinci bölümde aruz vezni ve ıstılahları konu edilmektedir. İkinci bölümde aruz ayıpları, illet, zihaf ve vezin değişiklikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde aruz bahirlerinin tamamına örnekler verilmiş ve son bölümde aruzun tamamlayıcısı olan kafiyeden bahsedilmiştir. Bu çalışmanın amacı el yazması olan Zehretü'l-'Arûz adlı eserin ilim dünyasına kazandırılmasıdır.

Anahtar Kelimeler
Aruz, kafiye, vezin, İbrahim bin Ya'kûb el-Gümüşhanevî

Abstract
Prosody has an important place in Arabic poem. Scholars regard the prosody as water for living being and medicine for the patients. Aruz prosody, which is used for harmony in poem, is a measure although isn’t necessary for it but has variety of benefits. In our library, we have lots of manuscripts about Arabic poem and its prosody. These manuscripts, which are our ancestors’ heritage, are cultural and scientific treasure. This study carried from the point of view that the prosody manuscripts, which influence our literature and culture deeply, should brought to light and it is duty of loyalty preceding to us. Author from Gumushane has an effect on choosing this work. The analysis of this work TDV Islamıc Research Center Enquiry Publishing Principals are adopted.

Keywords
Prosody, rhyme, measure, Ibrahim bin Ya’kub El- Gumushanevi

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri