Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SURİYE’DEN GÖÇLE GELEN KADINLARIN CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR HAKKINDA BİLGİ DURUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
( THE EVALUATION OF THE KNOWLEDGE OF WOMEN FROM SYRIA WITH KNOWLEDGE OF SEXUALLY TRANSMITTED DISEASES )

Yazar : Tuba GÜNER EMÜL   - Gülay BÖREKÇİ - Asiye UZEL  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 393-401
72    46


Özet
Bu çalışma, Suriye’den göç ile gelen kadınların cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın örneklemi Şubat- Nisan 2016 tarihleri arasında Mersin’de bir kamu hastanesi polikliniklerine başvuran 220 Suriye’li kadından oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırıcılar tarafından literatürden yararlanılarak hazırlanan anket formu türkçe bilen rehber aracılığıyla yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler ile değerlendirilmiştir. Çalışmamıza katılan Suriye’li kadınların yaş ortalaması 29.8 ± 9.4’dür %42.3’ü üniversite mezunu, %50.5’i geniş aileye sahiptir. Kadınların %98.6’sı HIV/AIDS, %58.6’sı hepatit B, %32.7’si sfiliz, %28.6’sı gonera (bel soğukluğu) bildikleri belirlenmiştir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma ve tedaviye yönelik kadınların sadece %35.9’u cinsel ilişki sırasında kondom kullanması gerektiğini ifade ettikleri belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Suriye, Göç, Kadın, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar.

Abstract
In this study, the women from the sexually transmitted emigrated from Syria was made in order to determine their level of knowledge about the disease. The sample of the survey descriptive February to April 2016 between Mersin Hospital outpatient clinic consists of 220 Syrian women. Research data, a questionnaire prepared by the researchers benefiting from the literature were obtained through Turkish speaking guide. Data were analyzed by percentage analysis. The mean age of the women who participated in our study in the Syrian 29.8 ± 9.4. 42.3% are university graduates, 50.5% has a large family. 98.6% of women with AIDS, hepatitis B is 58.6%, 32.7% of syphilis, 28.6% of Gonera, determined that they know. Prevention and treatment of sexually transmitted infections for women are determined only stated the need to use condoms during sexual intercourse is 35.9%

Keywords
Syria, Migration, Women, Sexually Transmitted İnfection

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri