Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MOOC VİDEOLARININ TERCİH EDİLMESİNİ ETKİLEYEN UNSURLARIN VERİ MADENCİLİĞİ TEKNİKLERİYLE İNCELENMESİ
(INVESTIGATION OF THE FACTORS AFFECTING THE CHOICE OF MOOC VIDEOS BY DATA MINING TECHNIQUES )

Yazar : Güler KARAMAN   - Asiye ATA  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 415-427
82    50


Özet
Çalışma MOOC videolarının hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken unsurların veri madenciliği yöntemleriyle ortaya çıkarılmasını amaçlayan nicel bir çalışmadır. Çalışma, bu unsurların belirlenmesine yönelik ölçeğin oluşturulup verilerin toplanması ve analiz edilmesi süreçlerinden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında YouTube’tan yayınlanan Khan Academy MOOC videoları ele alınmıştır. Bu videoların beğenme-beğenmeme, yorum ve görüntülenme sayısı bağımlı değişkenlerine ait ve genel karar ağaçları oluşturulmuştur. MOOC hizmeti verenlerin daha çok görüntülenebilecek, yorum alabilecek ve beğenilebilecek eğitim videolarını hazırlaması için bir karar ağacı modeli oluşturulmuştur. Çalışmada Gini ve C5.0 karar ağacı algoritmaları R programlama dili kullanılarak eğitim videoları veri setine uygulanmıştır. Videoların geneline yönelik karar ağacı modelinde yazılı unsurlar(YUN) kökünden yola çıkıldığı görülmektedir. YUN değerinin 0,8’den küçük olması videoların kötü olarak değerlendirildiğini ortaya koymuştur. Bu değerin büyük olması durumunda ise beğenme sayısının büyük rol aldığı görülmektedir. Çalışmanın bulgularına göre C5.0 algoritması en başarılı olup Gini algoritması kullanımında %70’in üzerinde başarım elde edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Veri madenciliği; MOOC; eğitim videosu; Khan Academy; YouTube

Abstract
The study aimed to explore the factors that should be considered in the preparation of MOOC videos by using data mining techniques is a quantitative research. The study consists of three steps: i) development of a scale to determine the factors, ii) data collection and iii) data analysis. Within the scope of the study, Khan Academy MOOC videos from YouTube were examined. In addition to a general decision tree, the decision trees for the dependent variables such as likes, dislikes, comments and views were formed. This decision tree can be used to prepare MOOC videos which can be viewed, commented and liked more. Gini and C5.0 decision tree algorithms were applied to the training videos data set using the R programming language. In the general decision tree, it is seen that “written elements” attribute (coded as YUN) is a root node. If the YUN value is less than 0.8, the videos are considered bad. On the other hand, “the number of likes” played a big role, if the YUN values greater. According to the findings, although the C5.0 algorithm is more successful, it has also achieved more than 70% performance with Gini algorithm.

Keywords
Datamining; MOOC; Training Video; Khan Academy; YouTube

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri