Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ALMANCA BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN YABANCI DİL EĞİTİMİNDE İNTERNETİN KULLANIMINA İLİŞKİN TUTUMLARI
(THE ATTITUDES OF TURKISH GERMAN STUDENTS TO INTERNET USAGE IN FOREIGN LANGUAGE TEACHING )

Yazar : Zeki USLU   - Sinem KEFELİOĞLU  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 14-23
98    103


Özet
Bu çalışma Almanca Bölümü öğrencilerinin, yabancı dil öğrenimleri sürecinde internetten yararlanma düzeylerini ve derste internet kullanımına ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma için likert tipi bir anket ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya 45 lisans öğrencisi katılmıştır. Katılımcılara yabancı dil öğrenim amaçlı olarak interneti ne sıklıkta ve hangi alanlarda kullandıkları, memnuniyet düzeyleri ve programdan beklentileri sorulmuştur. Elde edilen veriler frekans ve yüzde hesabıyla değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre öğrencilerin Almanca öğrenimleri sırasında interneti yabancı bir kelimenin karşılığını bulmada sözlük amaçlı ve ödevlerini yapmada kolaylık sağladığı için kullandıkları tespit edilmiştir. İnternet ile alanlarında kendilerini geliştirmek adına hiçbir çabalarının olmadığı, derslerde internetin kullanılması konusunda istekli oldukları görülmüştür. Bu sonuçlara göre internetin bir ders aracı olarak değerlendirilmesinin uygun olacağı söylenebilir. Yabancı dil öğretiminde internetten yararlanma öğrencilerin motivasyonlarını artırabilir ve başarılarını olumlu yönde etkileyebilir. Ayrıca öğrencilerin kendi kendine çalışma alışkanlıkları edinmesinde de rol oynayabilir.

Anahtar Kelimeler
Yabancı dil öğretimi, internetten yararlanma, Almanca, öğrenci tutumları.

Abstract
The aim of this study is to determine the attitudes of Turkish German students towards internet use in foreign language teaching and the level of their internet use. A Likert-type questionnaire was conducted for this study. 45 Turkish German students took part in the survey. Participants were asked how often and with what goals they use the internet when learning foreign languages, if they invent internet facilitation and what their expectations are. The data was rated frequency and percentage. The result of this work showed that the German learners only use the Internet as a dictionary and when giving up their papers. They do not try to develop themselves on the internet but they want to make use of the internet in foreign language teaching. According to these data, it can be said that it is useful to use internet as a learning material. The use of the internet can motivate the student and positively affects their success. Moreover, it can influence the lifelong learning of students.

Keywords
Foreign language teaching, internet use, German, student attitudes.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri