Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


PSİKANALİTİK BİR İNCELEME: AYLAK ADAM NEDEN ISSIZ ADAM DEĞİLDİR?
(PSYCHOANALYTIC ANALYSIS: WHY IS NOT THE IDLE MAN THE DESOLATE MAN? )

Yazar : Şenay TANRIVERMİŞ    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 313-322
193    87


Özet
İlk baskısı 1959 yılında çıkan ve ilk zamanlar çok da popülarite kazanamayan Aylak Adam romanındaki C. ile 2008 yılında vizyona giren ve büyük ilgi çekmesinin yanı sıra pek çok tartışmaya sebep olmuş Issız Adam filmindeki Alper, yalnızlık ve yalnız yaşamakla ilgili ortaklık veya benzerlik kurma yanılsamasına sebep olan iki karakterdir. Aslında bu karakterlerden birisi toplumun hastalıklarının farkında, uzağında ve toplumsal kabullerin üstünde bir yalnızlık yaşarken; diğeri hastalıkların derinlemesine içinde ve toplumsal kabullerin altında kalmış bir yalnızlık yaşamaktadır. Bu çalışmada, yarım asırlık arayla toplumsal yaşama dâhil olan benzer görünümlü bu iki zıt karakterin, aylak ve ıssız olma sebeplerinin çeşitli kuramlar eşliğinde incelenmesi ve eserlerindeki karakterlerinin psikanalitik olarak karşılaştırılması amaçlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Aylak Adam, Issız Adam, psikanalitik analiz, yalnızlık

Abstract
Mr. C. in The Idle Man novel, which firstly published in 1959, and which led to many discussions, and Alper in the film The Desolate Man, which has entered the vision in 2008 and attracted a great deal of attention, are two characters who cause illusion of establishing common point or similarity about loneliness and living alone. In fact, one of these characters lives loneliness aware of the society's diseases and far away, and above social acceptance; others lived in a depth of disease and loneliness that remained under social acceptance. In this study, it is aimed that psychoanalytically comparisons of the characters in the works and investigate the reasons for being idle and desolate in the context of various theories of the two opposite character with similar appearances that are involved in social life for half a century.

Keywords
The Idle Man, The Desolate Man, psychoanalytic analysis, loneliness

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri