Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İSKİLİP EVLERİNDE ALÇI SÜSLEMELER
(PLASTER DECORATIONS IN ISKILIP HOUSES )

Yazar : Doğan KOŞAN    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 500-510
67    56


Özet
İskilip, Çorum iline bağlı ilçedir. Şehirde bulunan kalıntılar,Frigler’denberi kesintisiz bir yerleşimin olduğunu gösterir. Şehir,Selçuklu ve Osmanlı döneminde vakıflarla büyüyerek gelişmiştir. İskilip’in önemli göç yolları üzerinde bulunmaması, kendine yeten ekonomik yapısı özgün bir doku yaratmıştır. Özgün dokunun araştırılmamış birçok mimari özellikleri bulunmaktadır. Bunların başında geleneksel ev mimarisi yer alır. İskilip tarihi evleri, Türk evinin genel özelliklerinin yanında, kendine has özelliklere sahiptir. Şehrin dış etkilere kapalı olması bu oluşumda önemli bir etkendir. Bu çalışmada “İskilip Şehri Ev Mimarisi” doktora tezi kapsamında yürüttüğümüz çalışmanın bir parçası olarak evlerdeki alçı süslemeleri incelenmiştir. Şehirde ev sayısının fazla olmasından dolayı tarihsel olarak sınırlandırılmıştır. İskilip’te 1950 öncesi yapılmış 90 ev çalışma kapsamı içerisine alınmıştır. İçerisine girebildiğimiz 74 ev, iç ve dış özellikleriyle; içerisine girilemeyen 16 ev ise cephe özellikleri ile değerlendirilmiştir.İskilip’te iç ve dış duvarlarda alçı süsleme zengin işçilikler gösterir. Evlerde kullanılan alçı sıvalar, süslemenin bulunduğu yerler, kullanılan teknik ve motifler irdelenmiştir

Anahtar Kelimeler
İskilip, Ev, Alçı, Süsleme

Abstract
Iskilip is a district of the province of Corum. The remains in the city show that there has been an uninterrupted settlement since the Phrygians. Thecity has grown witht he foundations during the Seljukand Ottoman periods. The absence of Iskilip on important migration routes created a unique texture with its self-sufficient economic structure. The original texture has unexplored many architectural features. These include the traditional house architecture. The historical houses of İskilip, have its own characteristics, besides the general features of the Turkish house. The fact that the city is closed to external influences is an important factor in this formation. In this study, as a part of the work we conducted within the scope of the doctoral thesis lem “Iskilip City House Architecture”, plaster decorations in houses were examined. Due to the large number of houses in thecity, it is historically limited. The 90 households buil tbefore 1950 were included in thestudy. We can enter the 74 houses, internal and external features; 16 houses which can not be entered were evaluated with facade features. The interior and exterior walls of İskilip show rich craftsmanship. Gypsum plasters used in houses, places where ornament is located, techniques and motifs used are examined.

Keywords
İskilip, House, Plaster, Decoration

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri