Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AVRUPA BİRLİĞİ(AB)’NİN VE BAZI GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ENGELLİLERE YÖNELİK SOSYAL POLİTİKALARI VE SOSYAL HİZMETLERİ
(SOCIAL POLICIES AND SOCIAL SERVICES OF EUROPEAN UNION AND SOME DEVELOPED COUNTRIES FOR PEOPLE WITH DISABILITIES )

Yazar : Salih TELLİOĞLU    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 166-182
71    64


Özet
Engellilere yönelik sosyal politikalar Birleşmiş Milletler (BM)’in çabalarıyla İkinci Dünya Savaşından sonra başlamış ve özellikle de 1970’li yıllardan sonra birçok ülkede engellilik konusu daha fazla önem kazanmıştır. Engelli bireylerin toplumdaki diğer bireyler gibi yaşamalarına olanak sağlamak için oluşturulan sosyal politikalar sayesinde de engelli bireyler de artık toplum ile iç içe yaşamaya başlamıştır. Dünyada giderek yükselen yaş ortalaması ve artan yaşlı nüfusu ile birlikte engelli nüfusu da artmakta ve bundan dolayı da engelli bireylere ve onların topluma kazandırılmasına hususuna verilen önem ile bu konudaki politikalar da giderek artmaktadır. Engelli hakları ile ilgili en önemli gelişme 2006 yılında imzalanan BM engelli hakları sözleşmesidir. Bu çalışmada Avrupa Birliği (AB)’nin ve bazı gelişmiş ülkelerin engelli bireylere yönelik düzenlemiş oldukları sosyal politikalara yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Sosyal Politika, Engellilik, Engelli Hakları.

Abstract
Social policies for the people with disabilities have begun after the World War II with the efforts of the United Nations (UN) the issue of disability has gained more importance after the 1970s in many countries. In order to enable people with disabilities to live like other individuals in the society, disabilities are now intertwined with society through the social policies. With the increasing average age and the increasing elderly population in the world, the disabled population also increasing. Therefore the policies on this subject are increasing with the importance given to the people with disabilities and their integration into society. The most important development for the rights of people with disabilities is the UN disability rights agreement which signed in 2006. In this study are included, European Union (EU) and some developed countries social policies for people with disabilities.

Keywords
Social Policies, Disability, Disability Rights

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri