Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İRAN-RUSYA İLİŞKİLERİNDE HAZAR SORUNU VE İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMI
(THE CASPIAN PROBLEM IN IRAN-RUSSIA RELATIONS AND IRAN'S NUCLEAR PROGRAM )

Yazar : Zülfükar AYTAÇ KİŞMAN   - Berfu BOYRAZ  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 428-437
77    49


Özet
Rusya’nın ve İran’ın temel dış politika dinamikleri olan Amerika Birleşil Devletleri’ne karşı tutum, bölgede güvenlik ve işbirliği ve küresel bazda da çok kutuplu bir dünya tesisi arzusu kendini, iki ülke arasında çeşitli alanlarda güçlü işbirlikleri olarak göstermiştir. Bunlar arasında tarihsel bağlama sahip iş birliği ve ilişki başlıkları vardır. Bu çalışmaya konu edilecek iki önemli başlık ise Rusya Federasyonu’nun İran’ın nükleer programına verdiği destek ve Hazar Denizi bölgesi özelinde iki ülkenin yaklaşımlarıdır. İran’ın nükleer programının başta ABD olmak üzere Batı devletleri nezdindeki durumu düşünülecek olursa, Rusya’nın İran’a verdiği desteği anlamak daha kolay olacaktır. İki ülkenin bölgesel işbirliği de bu desteğin sebeplerinin arka planını oluşturan diğer unsurlardır. Hazar Denizi Bölgesi meselesi ise daha girift ve daha çok taraflı bir meseledir. Kıyıdaş ülkelerin ve batılı devletlerin bölge üzerinde doğrudan veya dolaylı çeşitli tasarruf girişimleri bulunmaktadır. Bu da konuyu daha karmaşık hale getirmektedir. Bu çalışmada bu iki başlık ayrı ayrı olarak ele alınıp incelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Rusya, İran, Nükleer Program, Hazar Denizi Bölgesi

Abstract
The main foreign policy dynamics of Russia and Iran, especially towards the United States, security and cooperation in the region, and the desire for a formation of a multi-polar world on the global basis have reflected as strong partnerships in various fields between the two countries. There are cooperation and relationship topics with deeper historical context. Two important topics to be addressed in this study are the support of the Russia to Iran's nuclear program and the approaches of the two countries in the Caspian Sea region. If Iran's nuclear program is to be considered from Western perspective, mainly US’, it would be easier to understand Russia's support for Iran. The regional cooperation of the two countries is the other elements that constitute the background of the reasons for this support. The issue of the Caspian Sea Region is more intricate and multilateral. The littoral countries and the western powers have various direct or indirect interference in the region, which makes the issue more complicated. In this study, these two topics will be discussed separately.

Keywords
Russia, Iran, Nuclear Program, Caspian Sea Region

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri