Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİNİN YÖNETİM SÜREÇLERİNE OLASI ETKİLERİ ÜZERİNE İNCELEME
(AN ANALYSIS OF THE POTENTIAL EFFECTS OF BLOCKCHAIN TECHNOLOGY ON MANAGEMENT PROCESSES )

Yazar : Erdal ŞEN   - Barış ALNIAÇIK  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 34
Sayfa : 660-673
143    109


Özet
Internetin bireyler tarafından benimsenmesi ile günümüzde birçok iş modeli internet ortamına taşınmaktadır. Zaman ve maliyet tasarrufu ile bu dönüşüm bireyler ve işletmeler için vazgeçilmez duruma gelmektedir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı bir kişi veya grup tarafından ortaya sürülen Bitcoin ile ilk kripto para kavramı ortaya çıkmıştır. Bitcoin'in temelini Blokzincir adı verilen teknoloji oluşturmaktadır. Dağıtık, değiştirilemez ve şeffaf yapısı ile Blokzincir teknolojisinin kripto para dışında işletmelerin süreçleri için de kullanılabilir olduğunun ortaya çıkışı ile birlikte bu alana olan ilgi artmaktadır. Blokzincirin gelecek yıllarda, tüm alt boyutları ile yönetim süreçlerinde köklü değişikliklere neden olması beklenmektedir. Blokzincir teknolojisinin henüz uygulanabilirliği konusunda çeşitli tartışmalar bulunmakla birlikte sunduğu üstünlükler ile yakın dönemde işletmeler açısından dijital dönüşmün saç ayaklarından birisi olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada Blokzincirin tanımı yapılarak, yapılan yatırımlar incelenmiştir. Henüz olgunlaşmamış bu teknolojinin iş dünyasına ve yönetim alanına olası etkileri değerlendirilerek gelecek beklentileri tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Blokzincir, Kripto Para, Yönetim, Teknoloji

Abstract
With the adoption of the Internet by individuals, many business models have been moving to the online. Time and cost savings make this transformation indispensable for individuals and businesses. In 2008, the concept of the first crypto currency emerged with Bitcoin, which was put forward by a person called Satoshi Nakamoto or a group. The core of Bitcoin is the technology called Blockchain. The interest in this area is increasing with the emergence of blockchain technology, which can be used for the processes of enterprises other than crypto currency, with its dispersed, unchangeable and transparent structure. In the coming years, it is expected that the blockchain will cause radical changes in the management and in all sub-dimensional processes. Although there are some controversies about the applicability of blockchain technology, it is thought that it can be one of the most fundamental parts of digital transformation in the near term for the enterprises. In this study, the definition of the blockchain was made, and its situation in the business world was examined in addition to the evaluation of its effects on the concept of management. The future effects of this undeveloped new technology have been determined by evaluating the possible effects of this technology on the business world and management area.

Keywords
Blokchain, Crypto Currency, Management, Technology

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri