Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YERLİ VE MİLLÎ BİR ESNAF TEŞKİLATI: AHİLİK
(DOMESTİC AND NATİONAL TRADESMAN ORGANİZATİON: THE AHİ COMMUNİTY )

Yazar : Fatma İNCE    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 323-337
88    118


Özet
Anadolu’nun sosyal, siyasi ve iktisadi hayatını derinde etkileyen, Anadolu’nun vatanlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kurulmasında da büyük rol oynayan Ahiliğin oluşumundaki etkenler hala tartışılan konulardır. Ahiliğin kaynağını fütüvvet teşkilatına bağlayanlar olduğu gibi, lonca teşkilatına bağlayanlar da vardır. Ancak Ahilik, her iki kurumdan da etkilenmesine rağmen, kaynağını tamamen eski Türk gelenek ve göreneklerinden alarak Anadolu’da hayatiyet bulan yerli ve millî bir kurumdur. Bu makalede ahilik teşkilatının fütüvvet ve lonca teşkilatıyla olan benzer ve farklı yönleri incelenerek bu konuya açıklık getirilmeye çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Ahi, Ahilik, Ahi Evren, Lonca, Fütüvvet

Abstract
The factors influencing the social, political and economic life of Anatolia and the formation of the Ahilik, which played an important role in the establishment of the Ottoman Empire and in the homeland of Anatolia, are still debated. There are also those who connect the source of the Ahi, to the guild organization, as well as to the guild organization.Although Ahilik is influenced by both institutions, it is a local and national institution that finds life in Anatolia with it’s old Turkish traditions and customs. In this article, it will be tried to clarify this issue by examining similar and different aspects of the organization of the organization with the futures and guild organizations.

Keywords
Ahi,Ahilik, Ahi Evren, Guild, Futuwwa.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri