Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DOĞUM TRAVMASI VE TASARIM CANAVARINA DÖNÜŞÜM
(BIRTH TRAUMA AND TRANSFORMATION TO DESIGN MONSTER )

Yazar : Gülşah ÖZDEMİR    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 293-301
93    73


Özet
İsviçre’de dünyaya gelmis olan Hans Rudolph Giger plastik sanatlar ve sinema tarihinin harika çocuğu olarak adını tarihe yazmış bir sanatçıdır. Herşeyden önce iyi bir ressam, harika bir tasarımcı ve sıradışı bir heykeltıraş olan Giger’in doğuştan – hatta doğum öncesinden– gelen kendine has biyomekanik tarzı seyircisini genel olarak şaşırtmıştır. Sanatçı, sadece plastik sanatlar ve sinema ile sınırlı kalmayan meraklı mizacı sayesinde, doğum öncesi dönem ve bu dönemin öncesinde gelişen cinsel birlikteliğe kadarki eylemler zinciri üzerine ciddi psikolojik araştırmalar yapmış ve önemli saptamalarda bulunmuştur. Kendi kabuslarının ve rahatsız edici fantezilerin kaynağını ararken, biyolojik doğum travmasının olağanüstü psikolojik önemini keşfetmiştir. Giger insanın doğum öncesinde yaşamak zorunda kaldığı bir takım deneyimlerin insan bilinç altını derinden şekillendirdiğini iddia etmiş ve kendisinin de bu duruma maruz kaldığını belirtmiştir. Sanatçı; doğum, ölüm, cinsellik, teknoloji ve endüstrileşmenin yaratacağı tahribat üzerine çalışmalarını sürdürmüştür. Bu araştırma tarihsel yöntem tekniği kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı; Giger’in tasarımlarının ortaya çıkmasını sağlayan durumları tespit etmektir.

Anahtar Kelimeler
Giger, Doğum Travması, Kabus, Yaratık, Tasarım, Sanat.

Abstract
Hans Rudolph Giger, who was born in Switzerland, is an artist who has written his name in the history of plastic arts and cinema as a wonderful child. Above all, he was surprised to his viewer by the innate -even since the prenatal- biomechanical style of Giger, who was a great painter, a great designer and an extraordinary sculptor. The artist, thanks to his curious temperament not limited to only plastic arts and cinema, he made serious psychological researches and made important determinations about the chain of actions that occurred until the sexual intercourse that occurred before and during the prenatal period. While discovering the source of his own nightmares and disturbing fantasies, he discovered the extraordinary psychological significance of biological birth trauma. Giger claimed that a number of experiences that people had to live before birth had deeply shaped human subconscious and that he had been exposed to this situation. The artist has continued her work on birth, death, sexuality, the destruction of technology and industrialization. This research was conducted by using historical method technique. The aim of the study was to identify the situations that led to the emergence of Giger's designs.

Keywords
Giger, Birth Trauma, Nightmare, Alien, Design, Art.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri