Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İŞ VE ÇALIŞMA ORTAMLARINDA YENİ NESİL UYGULAMALAR: ALTERNATİF OFİS ÇÖZÜMLERİ VE SUNUM BİÇİMLERİ
(NEW GENERATION PRACTICES IN BUSINESS AND WORKING ENVIRONMENTS: ALTERNATIVE OFFICE SOLUTIONS AND PRESENTATIONS )

Yazar : Sibel DEMİRARSLAN    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 398-419
77    84


Özet
Hayatta kalabilme mücadelelerinin çok farklı koşullarda yaşandığı ilk insandan günümüze kadar dünyada yaşamın sürdürülmesi ile ilgili büyük değişiklikler olmuştur. Günümüz faaliyetleri bilimin, teknolojinin ilerlemesi ile artık çok farklı durumdadır. Endüstri devrimi değişikliklerin başlangıcı olmuştur. Dünyada nüfus yoğunluğunun yer ve yön değiştirmesi, iş alanlarının farklılaşması, çalışma koşullarındaki değişiklikler büyük bir hızla yaşanmaktadır. Bina ve mekân ihtiyaçları da yaşam biçimine göre evrilmiş, ihtiyaç, istek ve beklentilerle şekillenen işlevler mekân oluşumda yeni girdiler oluşturmaya başlamıştır. Yapılı çevreler artarken, insanlar topraktan kopmaya başlamışlardır. Tarım ve hayvancılık yapmak yerine sabit ve düzenli geliri olan, masa başı işlerde çalışmak cazip hale gelmeye başlamıştır. Teknik ve teknolojik gelişmeler, sanayi, seri üretim, otomasyon, makineleşme ile birlikte küreselleşmenin etkisi iş kolları ve çalışma ortamlarını değiştirmektedir. Bu çalışmada değişen iş alanları ile birlikte hizmet sektörlerine yönelik tasarlanacak olan ofis binaları, yeni nesil iş merkezlerinin işlevsel ihtiyaç programları ile ele alınacak, yeni durumlara cevap verebilecek tasarımlarda eğilimlerin neler olduğu ortaya konulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Ofis / Tasarım / Paylaşım / Mimarlık / İş

Abstract
There have been major changes in the survival of the world from the first to the present day, where the struggles for survival have taken place under very different conditions. Today's activities are now very different with the advancement of science and technology. The industrial revolution was the beginning of the changes. Changes in the location and direction of population density in the world, differentiation of work areas, changes in working conditions are experienced with great speed. Building and space requirements evolved according to the way of life, functions shaped by needs, wishes and expectations started to create new inputs in space formation. As the built circles increased, people began to break away from the earth. Instead of doing agriculture and stockbreeding, working in desk jobs with fixed and regular income has become attractive. Technical and technological developments, industry, mass production, automation, mechanization and the impact of globalization change the business lines and working environments. In this study, the office buildings that will be designed for the service sectors together with the changing business areas will be discussed with the functional needs programs of the new generation business centers and the trends in the designs that will meet the new situations will be examined.

Keywords
Office / Design / Cooperated/ Architecture / Business

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri