Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE’DEKİ TEKSTİL TASARIM YARIŞMALARININ TASARIMCIYA VE SEKTÖRE KATKILARI
(CONTRIBUTION OF TEXTILE DESIGN CONTESTS IN TURKEY BOTH TO DESIGNERS AND TO THE INDUSTRY )

Yazar : Özge USLUCA ERİM    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 376-383
86    71


Özet
Günümüzde yenilik anlamında ortaya çıkarılan tüm çalışmalar, tasarımın gücü sayesinde herkes tarafından fark edilmektedir. Yeni bir ürünün tasarımı ve üretim yöntemlerinin geliştirilmesi akademi-sanayi işbirlikleri ile mümkün ve sağlıklı olabilmektedir. Bu işbirlikleri; yeni fikir, araştırma ve uygulamaların artmasına sebep olmaktadır. Değişimin ve gelişimin sürekli yaşandığı günümüzde; eğitim sisteminin ve yöntemlerinin günceli yakalayabilmesi zorunlu bir hal almıştır. Bu bağlamda günümüzde ve gelecek zamandaki ihtiyaçların ve zorunlulukların iyi belirlenmesi, akademik ve sektör alanlarında beklentiler doğrultusunda geliştirilmesi gerekmektedir. Son on yıla baktığımızda; tekstil tasarımı alanında açılan yarışmalar; tasarımcı adaylarına özgün tasarımlarla kendilerini ifade etme şansı vermektedir. Genç tasarımcıları, bilgi ve beceriyi ürüne dönüştürecekleri tasarım ve üretim içeren öğrenme süreçlerinde, sektörle buluşturmak hedefli olan bu yarışmalar, tekstil sanatının gelişimine katkıda bulunurken, sektöre süreklilik ve canlılık kazandırmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Tekstil, Eğitim, Sanat, Tasarım Yarışmaları, Sanayi İşbirlikleri

Abstract
All new works and studies created in terms of newness are noticed by everyone because of the strength of design. A design of a new product and development of the production techniques are only possible with schools and industry collaborations. These collaborations makes new ideas, researches and practises available. Change and development is constantly happening in today’s world. Education systems and methods have to catch up with the contemporary techniques. In this context, the importance of understanding what we need now and what we will need in the future are increasing. Knowing these needs are very important to improve academic and industrial areas. When we look at the last 10 years, all the contests are giving chance to young designers to express themselves with their unique and original designs. The aim of these contests are to take young designers through the process of starting with knowledge and abilities, and turning them into a product where they can practise their knowledge about design and manufacturing. These contests are aiming to help the development of textile art meanwhile they revive the sector are creating a durability among it.

Keywords
Textile, Education, Art, Design Competitions, Industry Collaborations

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri