Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNDE KREDİ RİSKİNİN İÇSEL BELİRLEYİCİLERİ
(INTERNAL DETERMINANTS OF CREDIT RISK IN TURKISH BANKING SECTOR )

Yazar : Yüksel AYDIN    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 195-210
41    38


Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 2005Ç1-2018Ç3 döneminde Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren mevduat bankalarının kredi riskini etkileyen iç faktörleri belirlemektir.Gerçekleştirilen panel veri regresyon analizi sonucunda ulaşılan bulgular sermaye yeterliliği oranı, özel karşılıklar, faiz dışı gelirler, likidite riski, etkinsizlik oranı ve aktif karlılığı gibi bankaya özgü değişkenlerin mevduat bankalarının kredi riskinin önemli belirleyicileri olduğunu göstermektedir. Daha açık bir ifadeyle, takibe düşen krediler oranı ile ölçülen kredi riski değişkeni sermaye yeterliliği oranı faiz dışı gelirler, likidite riski ve aktif karlılığı gibiiçsel değişkenlerden olumsuz yönde etkilenirken, etkinsizlik oranı ve özel karşılıklar gibi içsel değişkenlerdenolumlu yönde etkilenmektedir.

Anahtar Kelimeler
Kredi Riski, Mevduat Bankaları, Panel Veri Analizi, İçsel Faktörler, Türkiye

Abstract
The main purpose of this study is to determine the internal factors affecting the credit risk of deposit banks operating in Turkish banking sector for the period 2005Q1-2018Q3.The findings of the panel data regression analysis indicate that bank specific variables such as capital adequacy ratio, specific provisions, non-interest incomes, liquidity risk, inefficiency ratio and return on assets are significant internal determinants of the credit risk of deposit banks. More specifically, credit risk variable measured by non-performing loans ratio is negatively affected from the variables such as capital adequacy ratio, non-interest incomes, liquidity risk and return on assets, whereas itis positively associated with variables such as inefficiency ratio and specific provisions.

Keywords
Credit Risk, Deposit Banks, Panel Data Analysis, Internal Factors, Turkey

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri