Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MUHASEBE ÖĞRENCİLERİNİN HİLE EĞİLİMLERİNİN KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLER ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ
(ASSESSING TENDENCY OF FRAUD IN CHARACTERISTIC FEATURES AMONG ACCOUNTING STUDENTS )

Yazar : Arzu MERİÇ   - Bedirhan ELDEN  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 230-242
49    36


Özet
İşletme çalışanlarının büyük bir kısmı fırsat bulduğunda hile eylemine yönelebilmektedir. Ancak bir kısım çalışan, her durumda hile yapma potansiyelinde olmaktadır. İşletmeler, genellikle fırsat bulduğunda hile eylemine yönelen çalışanlarını bir takım önlemlerle kontrol altına alabilirlerken, her durumda hileye yönelen çalışanlar için söz konusu kontroller yetersiz olmaktadır. Çalışmanın amacı, işletmelerde muhasebe departmanlarında çalışabilecek muhasebe öğrencilerinin hile eğilimlerini karakteristik özellikler ile analiz etmektir. Bu amaçla hilekarların karakteristik özellikleri temel alınarak anket soruları hazırlanmıştır. Kayseri Üniversitesi lisans ve ön lisans muhasebe öğrencilerine uygulanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Hile, Muhasebe Hileleri, Hilekar Özellikleri

Abstract
Most of the business employee are in tend of fraud when they get a chance. But some of business employee are in tend of fraud in any case. In generel business enterprises can bring under control the employee, who are in tend of fraud when they get a chance. But such controls are inadequate for employee who are in tend of fraud in any case. Aim of this research is to analyze fraud tendency of students studying accounting in characteristic features. For this aim, questionnaire is prepared based on characteristic features of frauder. The questionaire is conducted to accounting students of associate degree and undergraduate in University of Kayseri.

Keywords
Fraud, Accounting Fraud, Features of Frauder

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri