Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AYDIN KUŞADASI ADALIZADE MEZARLIĞI KADIN BAŞLIKLI OSMANLI MEZAR
(TAŞLARI AYDIN KUŞADASI ADALIZADE CEMETERY OTTOMAN GRAVESTONES WITH FEMALE HEAD )

Yazar : Abdül Halim VAROL    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 513-524
45    35


Özet
Osmanlı mezar taşlarında kesin yargılara ulaşılamamış olan başlık tipleri, genellikle erkek mezar taşlarında görülmektedir. Daha çok tepelik kullanılan kadın mezar taşlarında ise başlıklı örnekler de bulunmaktadır. Aydın Kuşadası Adalızade Mezarlığında biçimleri nedeniyle ters çan ve mantar adını verdiğimiz iki tipte on kadın başlığı tespit edilmiştir. Eserler, en erken 1760-1761 en geç 1835-1836 yıllarına tarihlenmektedir. Başlık yüzeyleri genellikle gül ve lale gibi bitkisel unsurlarla bezenirken, başlığın altında yer alan boyun yüzeyi ise gerdanlık motifiyle hareketlendirilmiştir. Çalışmamız ile bu eserler tüm yönleriyle tanıtılarak Türk plastik sanatları içerisindeki önemlerinin vurgulanması amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Türk Sanatı, Osmanlı mezar taşları, kadın başlıkları, süsleme

Abstract
The heads of the Ottoman gravestones, which we cannot reach to definite judgments, are generally seen in male gravestones. However, in female’s gravestones hilly use is more common. It is also known that the heads are used in female gravestone together with hilly. Due to the forms in Aydın Kuşadası Adalızade cemetery, 10 female heads were identified in two types, called reverse bell and mushroom. Artifacts are dated to earliest 1760-1761 the latest 1835-1836. While head surface is usually decorated with herbal elements, the neck surface joining under the head, a necklace motif is seen. The aim of this study is to emphasize the importance of these works in all aspects of Turkish plastic arts.

Keywords
Turkish Art, Ottoman gravestones, female heads, ornament

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri