Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AYDIN KUŞADASI ADALIZADE MEZARLIĞI KADIN BAŞLIKLI OSMANLI MEZAR
(TAŞLARI AYDIN KUŞADASI ADALIZADE CEMETERY OTTOMAN GRAVESTONES WITH FEMALE HEAD )

Yazar : Abdül Halim VAROL    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 513-524
105    89


Özet
Osmanlı mezar taşlarında kesin yargılara ulaşılamamış olan başlık tipleri, genellikle erkek mezar taşlarında görülmektedir. Daha çok tepelik kullanılan kadın mezar taşlarında ise başlıklı örnekler de bulunmaktadır. Aydın Kuşadası Adalızade Mezarlığında biçimleri nedeniyle ters çan ve mantar adını verdiğimiz iki tipte on kadın başlığı tespit edilmiştir. Eserler, en erken 1760-1761 en geç 1835-1836 yıllarına tarihlenmektedir. Başlık yüzeyleri genellikle gül ve lale gibi bitkisel unsurlarla bezenirken, başlığın altında yer alan boyun yüzeyi ise gerdanlık motifiyle hareketlendirilmiştir. Çalışmamız ile bu eserler tüm yönleriyle tanıtılarak Türk plastik sanatları içerisindeki önemlerinin vurgulanması amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Türk Sanatı, Osmanlı mezar taşları, kadın başlıkları, süsleme

Abstract
The heads of the Ottoman gravestones, which we cannot reach to definite judgments, are generally seen in male gravestones. However, in female’s gravestones hilly use is more common. It is also known that the heads are used in female gravestone together with hilly. Due to the forms in Aydın Kuşadası Adalızade cemetery, 10 female heads were identified in two types, called reverse bell and mushroom. Artifacts are dated to earliest 1760-1761 the latest 1835-1836. While head surface is usually decorated with herbal elements, the neck surface joining under the head, a necklace motif is seen. The aim of this study is to emphasize the importance of these works in all aspects of Turkish plastic arts.

Keywords
Turkish Art, Ottoman gravestones, female heads, ornament

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri