Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DENİZ HUKUKU BAĞLAMINDA DEVLETLERİN ÜLKE DIŞINDAKİ VATANDAŞLARINI KORUMAK İÇİN KUVVET KULLANIMI
(THE USE OF FORCE FOR PROTECTION NATIONALS ABROAD IN THE CONTEXT OF LAW OF THE SEA )

Yazar : Nihal TOKER    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 562-580
78    67


Özet
Devletlerin vatandaşlarını korumak/kurtarmak için ülke dışında kuvvet kullanımı, devletin bir başka ülkede ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalan vatandaşlarını kurtarmak için, ülkesi dışında kuvvet kullanmasını ifade eden bir mefhumdur. Bu mefhumun karada vuku bulan önde gelen örneği 1976 tarihli Entebbe Olayı’dır. Bir başka devletin kara ülkesinde veya karasularında vatandaşlarını korumak/kurtarmak amaçlı kuvvet kullanımına giden devletler, o devletin ülkesel egemenliği ile karşılaşır ve burada bir devletin “ülkesel egemenliği” ile diğer devletin “vatandaşlarının hayatı” çatışır. Hiçbir devletin egemenliğinin söz konusu olmadığı Kuzey Buz Denizi, Antarktika veya açık deniz gibi alanlarda bu türden bir çatışma mevzubahis değildir. Bu alanlarda da Birleşmiş Milletler Antlaşması madde 2/4’te düzenlenen genel kuvvet kullanma yasağı devreye girer ancak bu hükümde tüm devletlerin bir başka devletin toprak bütünlüğüne ya da siyasal bağımsızlığına karşı kuvvet kullanma tehdidi veya kuvvet kullanmaktan kaçınmakla yükümlü oldukları belirtilmiştir. Hiçbir devletin egemenliğinin söz konusu olmadığı alanlarda toprak bütünlüğü kavramı anlam bulamadığı için bu türden alanlarda vatandaşların korunması/kurtarılması için kuvvet kullanılması durumunda bunun kuvvet kullanma yasağına dahil olup olmadığı gibi bir soru akla gelmektedir.

Anahtar Kelimeler
vatandaşların korunması için kuvvet kullanımı, deniz hukuku, ülkesel egemenlik.

Abstract
The use of force for the protection of nationals abroad is a conception describing that a State uses force for saving its nationals abroad from death risk or death. Entebbe Incident(1976) is the most stunning example of this conception which occurs in territory. States using force for protection nationals abroad face with another state’s territorial sovereignty and so this territorial sovereignty conflicts with another state’s nationals lives. This conflict is not in question if the use of force for protection of nationals abroad occurs in places outside the jurisdiction of any state such as the ice islands in the Arctic Ocean, the Antarctic or the high seas. In these areas, article 2/4 of United Nations Charter imposing prohobition of the use of force comes into play but this article forbids threat or the use of force against the territorial integrity and the political independence. Given that territorial integrity doesn’t find meaning in areas which are outside of national jurisdiction, when the use of force for protection nationals abroad occurs in such these areas a question may come into mind: Is this use of force in the extent of article 2/4 of United Nations Charter?

Keywords
The use of force protection nationals abroad, law of sea, territorial sovereignty.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri