Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BATI AVRUPA’DA ORTAÇAĞ DİNİNİN BAZI ÖZELLİKLERİ:
(SOME ASPECTS OF THE MEDİEVAL RELİGİON IN WESTERN EUROPE: )

Yazar : Tarık Tolga Gümüş    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 67-79
309    312


Özet
Bu çalışma Batı Avrupa’da Ortaçağ dininin bazı özelliklerini incelemektedir. Makalenin ilk bölümü ortaçağ Avrupa dininin kısa bir özetidir. Sonra Avrupa’nın Hıristiyanlaşma süreci incelenmiştir. Erken dönem Hıristiyanlıkla ortaçağın ortasındaki Hıristiyanlık kurumları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaya göre bu iki dönem arasında dinsel uygulamalarda ve dinsel kurumlarda ciddi farklılıklar göze çarpmaktadır. İngiltere’de Norman Fethi öncesi Hıristiyanlığı ile Norman Fethi sonrası Hıristiyanlığı incelenmektedir. Dini Konsillerin önemi vurgulanmıştır. Ortaçağ Hıristiyanlığının gelişiminde kentlerin önemi üzerinde durulmuştur. Din uygulamalarında reform hareketlerinin rolü gözden geçirilmiştir. Manastır hareketleri ve buna bağlı münzevi yaşam uygulamaları tartışılmıştır. Erken dönem Manastır uygulamalarıyla geç dönem manastır uygulamaları birbirinden farklılık arzetmektedir. Gregoryan reformun önemine değinilmiştir. Ortaçağ dininde kadının ve heretik hareketlerin rolü de tartışılmıştır. Bu makale Ortaçağ Avrupa dinsel uygulamalarının dinamik bir karakterde olduğunu savunmaktadır. Ayrıca kadınların dinsel uygulamaları ortaçağ din anlayışında önemli paya sahiptir.

Anahtar Kelimeler
Ortaçağ, din, kadın, manastır hareketi

Abstract
This study focusses on some aspects of the medieval religion in Western Europe. The first part of the article is a brief outline of the medieval religion. Then the Christianisation process of Europe is outlined. The differences between the early Christianity and the religion of the High Middle ages are compared. Pre-Norman Conquest and the Post-Norman Conquest religious institutions in England are also examined. The importance of the religious Councils are also emphasized. The importance of the cities in the development of the medieval Christianity was also important. The reform movements in the religious practice are also discussed. The monastic movements and related cloistered seclusion were also significant in the religious practice of the medieval Chirstianity. The differences between the early monasticism and the monastic movements of the High Middle Ages were different. The importance of the Gregorian reform is also discussed. The role of the women in medieval religion and that of heresy are also discussed. This article stresses the fact that Medieval religion was a dynamic institution. Significant changes occurred in the religious practice of the people of the middle ages. Women in the religion played an important role in the development of the medieval religion in Europe.

Keywords
Medieval, religion, women, monansticism

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri