Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE VE AVRUPA'DA KADIN VE KADININ SİYASETTEKİ YERİ
(WOMEN AND WOMEN'S PLACE IN POLITICS IN TURKEY AND THE EU )

Yazar : Erdal FIRAT    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 36
Sayfa : 23-43
269    212


Özet
Toplumsal cinsiyet bir ferdin kimliğini ergenleşme döneminde değişiklik etkisini geleneklerin yeniden ortaya çıkarılması konusunda tartışılmıştır. Kadınların sahip oldukları kendi yaşam hayatlarını ve alanlarını oluşturan evin içinin, aile olarak bütünlüğünün korunarak sağlanması geleneğin sürdürülebilmesi için kadınların önemli olan bu konulara dikkat çekmektedir. Evin dışındaki alanlarda ise genellikle erkeğe öz olma değerleriyle ön plana çıkarıldığı gözlenmiştir. Türkiye’de evin içi hiyerarşisinin, kadınlar ve erkekler olarak biyolojik olarak cinsiyet statülerine, karşıt şekilde oluşturulduğu görülmektedir. Dolayısıyla, kadınların iktidar ve yaşam hayat alanları, cinsel biçimde işlevsel veya işlevsiz biçimine göre değerlendirilmektedir. Türkiye’de kadınların yeri ve yakın sürede kadının konumunda meydana çıkan bazı özellikler toplumsal cinsiyet bakımından araştırılmaktadır. Bunun için de öncelikle, toplumsal cinsiyet açısından ve cinsiyet kavramları incelenmekte ve kadınların sorunlarına bir takım açıklık getirmektedir. Tarih içinde cinsiyetlerin ortaya çıkma hikayesi açısından geniş perspektifle; geleneksel, modern veya post-modern toplumlar üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Bu makale, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş olan ülkelerde ortaya çıkan kadınların siyasete ve sosyal hayata katılımı ile ilgili mevcut durumun incelenmesini esas almaktadır.

Anahtar Kelimeler
cinsiyet, toplumsal cinsiyet, siyasi partiler, siyaset, kadın, siyaset ve kadın.

Abstract
An individual's gender identity, perception and the impact of changes in puberty are discussed in the uncovering of the tradition again. Women make up the life of the house and the area of their lives, as a family tradition by maintaining the integrity of ensuring the sustainability draws attention to a case with the defense. In the area outside the house it is generally observed that highlighted the value of being self-men. The interior of the house of the hierarchy in Turkey, as the social status of women, gender and biological gender as men, it is seen that formed in the opposite way. Thus, women's power and living life areas are evaluated based on functional or nonfunctional forms of manner. The place of women in Turkey and the position of women and changed features are being investigated in terms of gender. For this, first of all, in terms of gender and gender concepts are discussed and bring some clarity to women's issues. Our history as a broad historical context of the formation of gender in the traditional, rather research is done on modern or post-modern social societies. This article is the basis for which the current situation is planned in order to endure developing politics and social life prior to those developed with underdeveloped and developing countries.

Keywords
gender, political parties, woman, politics, women in politics.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

    Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


    MAKALE KABULÜ

    Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


    7.ASOSCONGRESS

    Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

     

    free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri