Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE VE AVRUPA'DA KADIN VE KADININ SİYASETTEKİ YERİ
(WOMEN AND WOMEN'S PLACE IN POLITICS IN TURKEY AND THE EU )

Yazar : Erdal FIRAT    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 36
Sayfa : 23-43
148    124


Özet
Toplumsal cinsiyet bir ferdin kimliğini ergenleşme döneminde değişiklik etkisini geleneklerin yeniden ortaya çıkarılması konusunda tartışılmıştır. Kadınların sahip oldukları kendi yaşam hayatlarını ve alanlarını oluşturan evin içinin, aile olarak bütünlüğünün korunarak sağlanması geleneğin sürdürülebilmesi için kadınların önemli olan bu konulara dikkat çekmektedir. Evin dışındaki alanlarda ise genellikle erkeğe öz olma değerleriyle ön plana çıkarıldığı gözlenmiştir. Türkiye’de evin içi hiyerarşisinin, kadınlar ve erkekler olarak biyolojik olarak cinsiyet statülerine, karşıt şekilde oluşturulduğu görülmektedir. Dolayısıyla, kadınların iktidar ve yaşam hayat alanları, cinsel biçimde işlevsel veya işlevsiz biçimine göre değerlendirilmektedir. Türkiye’de kadınların yeri ve yakın sürede kadının konumunda meydana çıkan bazı özellikler toplumsal cinsiyet bakımından araştırılmaktadır. Bunun için de öncelikle, toplumsal cinsiyet açısından ve cinsiyet kavramları incelenmekte ve kadınların sorunlarına bir takım açıklık getirmektedir. Tarih içinde cinsiyetlerin ortaya çıkma hikayesi açısından geniş perspektifle; geleneksel, modern veya post-modern toplumlar üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Bu makale, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş olan ülkelerde ortaya çıkan kadınların siyasete ve sosyal hayata katılımı ile ilgili mevcut durumun incelenmesini esas almaktadır.

Anahtar Kelimeler
cinsiyet, toplumsal cinsiyet, siyasi partiler, siyaset, kadın, siyaset ve kadın.

Abstract
An individual's gender identity, perception and the impact of changes in puberty are discussed in the uncovering of the tradition again. Women make up the life of the house and the area of their lives, as a family tradition by maintaining the integrity of ensuring the sustainability draws attention to a case with the defense. In the area outside the house it is generally observed that highlighted the value of being self-men. The interior of the house of the hierarchy in Turkey, as the social status of women, gender and biological gender as men, it is seen that formed in the opposite way. Thus, women's power and living life areas are evaluated based on functional or nonfunctional forms of manner. The place of women in Turkey and the position of women and changed features are being investigated in terms of gender. For this, first of all, in terms of gender and gender concepts are discussed and bring some clarity to women's issues. Our history as a broad historical context of the formation of gender in the traditional, rather research is done on modern or post-modern social societies. This article is the basis for which the current situation is planned in order to endure developing politics and social life prior to those developed with underdeveloped and developing countries.

Keywords
gender, political parties, woman, politics, women in politics.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri