Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DİN EĞİTİMCİSİNİN ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN LOKMAN SÛRESİ'NİN DEĞERLENDİRİLMESİ
(THE ANALYSIS OF THESURAH OF LUQMAN IN TERMS OF THECHARACTERISTICS OF RELIGIOUSEDUCATORS )

Yazar : Mustafa GÖKSU    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 36
Sayfa : 370-385
32    25


Özet
İnsan, Allah tarafından kendisine nimet verilen bir varlıktır. Kişi yaptıklarından sorumlu tutulmuştur. Eylemlerinden sorgulandıktan sonra ödül ya da ceza alacaktır. Peygamberler, insanların ihtiyaç duyduğu, Allah’ın bildirdiği mesajları ulaştırma görevindedirler. İlahi mesajlar, insanların yapmaları ya da terk etmeleri gereken davranışları içerir. Bu mesajların dünya ve âhiret hayatında mutlu olmayı hedefleyen şekilde insanları eğittiğini söylemek mümkündür. Genel olarak Kur'ân’da yer alan bu eğitim, Lokman Sûresi’nde yoğun olarak görülmektedir. Eğitim konusunun Kur'ân'da ve özellikle Lokman Sûresi’nde hangi metotlarla yer aldığını incelemek önem taşımaktadır. Bu çalışmada eğitim konusundaki kavramların yanı sıra din eğitimi veren kişilerde yer alması gereken özellikler ele alınmıştır.

Anahtar Kelimeler
İnsan, Lokman-ı Hakîm, Metot, İlim, Eğitim, Din.

Abstract
Man is an entity that is given blessing by Allah. The person is held responsible for his actions. After being questioned from his actions, he will receive a reward or penalty. The prophets are in the duty of delivering the messages that people need and that Allah has revealed. Divine messages contain behaviors that people have to do or leave. It is possible to say that these messages educate people in a way that aims to be happy in the life of the world and the hereafter. Generally, this training in the Qur'an is seen intensely in Luqman Surah. It is important to examine the ways in which the subject of Education is included in the Qur'an and especially in Luqman Surah. In this study, besides the concepts related to education, the features that should be included in the religious educators were discussed.

Keywords
Allah, Luqman, MorÂl-ity, Knowledge, Education, Religion,Student.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri