Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ADANA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN TÜRK BASININA YANSIMALARI
(REFLECTIONS OF TURKISH PRESS ADANA'S LIBERATION FROM ENEMY OCCUPATION )

Yazar : Ebru GÜHER    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 451-465
34    31


Özet
Mondros Mütarekesi ile beraber önce İngiltere sonra Fransa tarafından işgal edilen Adana ve çevresi milletin azmi, inancı ve iradesi ile anavatana katılmıştır. Türkiye ile Fransa arasında imzalanan Ankara Anlaşması ile barış tesis edilerek bölge düşmanlar tarafından boşaltılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada Hâkimiyet-i Milliye, Anadolu’da Yeni Gün ve Vakit gazetelerinin 1921 ve 1922 yıllarındaki sayıları incelenerek düşman kuvvetlerinin Adana’yı tahliye süreci ve sonrasındaki gelişmelerin nasıl yankı bulduğu incelenmeye çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Adana, Tahliye, Milli Mücadele, Basın.

Abstract
Adana and its environs, which were first occupied by France and France after Mondros Armistice, joined the homeland with the determination, faith and will of the nation. Ankara Agreement signed between Turkey and France began to be evacuated by the enemies of peace by plants. In this study, it is tried to examine how the enemy forces' evacuation process of Adana and the developments after it reverberated by examining the numbers of Hâkimiyet-i Milliye, Anadolu’da Yeni Gün and Vakit newspapers in Anatolia in 1921 and 1922.

Keywords
Adana, Evacuation, National ,Struggle, Press.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri