Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BAĞLANMA VE YEME BOZUKLUKLARI: BİR DERLEME ÇALIŞMASI
(ATTACHMENT AND EATING DISORDERS: A REVIEW STUD )

Yazar : Aylin DÜZEN KARATAŞ   - Sevda Pervin BIKMAZ  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 36
Sayfa : 624-636
90    63


Özet
Bu çalışmada, bağlanma tarzları ve yeme bozuklukları arasındaki ilişki, bu ilişkideki aracı etkenlerin varlığı ve tedavideki önemi gözden geçirilecek ve tartışılacaktır. Birçok çalışma bebeklikten itibaren bebeğin beslenme şekli ile bağlanma ilişkileri arasında ilişki olduğu ve aynı örüntünün yetişkinlikte de devam ettiğini vurgulamaktadır. Yapılan literatür taraması sonucunda, bu konuda yapılan çalışmaların bağlanma ve yeme bozukluğu arasındaki ilişkiyi desteklediği görülmüş ancak aracı değişkinlerin de göz ardı edilmemesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Yeme Bozukluğu, Bağlanma, Anoreksiya, Bulimiya

Abstract
In this study, the relationship between attachment styles and eating disorders, the presence of the mediators in this relationship, and the prevalence of treatment will be reviewed and discussed. Many of the previous studies have emphasized that there is a relationship between infant feeding pattern and attachment relationships from infancy and that the same pattern continues in adulthood. As a result of the literature review, it was found that the studies supported the relationship between attachment and eating disorders. On the other hand, it was considered that the intermediary variables should not be ignored.

Keywords
Eating Disorders, Attachment, Anorexia, Bulimia

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri