Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BALE VE DANSTA HAREKET ANALİZİ
(MOTİON ANALYSİS İN BALLET AND DANCE )

Yazar : Yağmur ARINLI    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 36
Sayfa : 240-246
67    56


Özet
Ülkemizde dans ve özellikle bale alanında bilimsel çalışmalar oldukça az sayıda olmakla birlikte branşın fizyolojik, anatomik, motorik, biyomekanik özelliklerinin incelenmesi performans ve teknik gelişimi açısından oldukça önem taşımaktadır. Özellikle eğitimi küçük yaşta başlayan ve profesyonel bale dansçısı mesleğine dönüşen bale sanatının hem eğitim süresi boyunca hem de profesyonel bale dansçılığı döneminde yanlış yönlendirmelerden kaynaklanan sakatlanma risklerini en aza indirebilmek, bale eğitmenlerinin, bale öğrencilerinin ve bale dansçılarının kendilerini geliştirebilmeleri ile sağlıklı meslek hayatı geçirebilmeleri, enstrümanları olan vücutlarını tanımaları ile bilinçli süreçler geçirmeleri açısından başlıca temel konuyu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, “Bale Sanatını” farklı bir açıdan değerlendirmek aynı zamanda yurtdışında 1960’lardan günümüze kadar baleye bilimsel bakış açısıyla faydalı olan hareket analizinin ülkemizde de dans ve balenin performans gelişiminde uygulanabilirliğini araştırmak ve ortaya koymaktır.

Anahtar Kelimeler
Bale, Dans, Hareket Analizi

Abstract
Although scientific researches of dance, especially ballet are very few in our country, investigating of the physiological, anatomical, motoric and biomechanical properties of the branch is very important in terms of performance and technical development. Especially for developping of ballet art, which started education at a young age and turned into a professional ballet dancer both during the training period and in the professional ballet dancing period, to minimize the risk of injury caused by misdirection is very important for them to recognize their own instruments their bodies in terms of having conscious processes. The aim of the study is to evaluate”Ballet Art“ from a different perspective, and to investigate and introduce the feasibility of the movement analysis which is beneficial to the ballet performance from the 1960s to the present in our country as in the World.

Keywords
Ballet, Dance, Motion Analysis

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri