Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SANAT/SİYASET İLİŞKİSİ AÇISINDAN ESTETİK REJİMİN DÖNÜŞÜMÜ ÜZERİNE BİR İNCELEME
(IN THE CONTEXT OF ART / POLITICS AN EVALUATION ON THE TRANSFORMATION OF AESTHETIC REGIME )

Yazar : Emel ERDEN   - Şirin YILMAZ  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 36
Sayfa : 541-554
25    25


Özet
Sanatın varolduğu günden bu yana çok çeşitli şekillerde gündeme gelen sanat/siyaset bağı, özellikle sanatın kendine içkin ontolojisinin önem kazandığı ve dışsal etki ile arasına mesafe koyduğu özerkleşme sonrasında daha anlamlı hale gelen bir tartışmayı doğurmuştur. Buna göre yeni bir estetiğin ve hatta estetik rejimin tanımlandığı görülür. Avangard hareketlerle de ilişkilendirilen ve sınıfsal çatışmalar ekseninde tanımlanan farklı özerklik kodlarının üretimi, estetik ve sanat/siyaset tartışmalarında çeşitli görüşler ortaya çıkarmıştır. Estetik rejimi olarak tanımlanmakta olan sanatın kendine içkin alanının, sanat-hayat etkileşiminden doğan tarihsel bir biçimde farklılaşması kaçınılmaz olmakla birlikte, burda sanatın kendisinin mi yoksa toplumsal örgütlenmeler ve iktidar yapılanmalarının mı belirleyici olduğu sorusu gelinen noktada özerklik tartışmalarını ve sanat hayat birlikteliği üzerinden ortaya çıkan okumaları da netleştirir. Bu çalışma sanat/siyaset merkezli dönüşümün farklı görüşlerce ne şekilde ortaya konduğunu inceleyerek estetik rejiminin günümüze değin geçirdiği dönüşümün irdelenmesi amacını taşımaktadır.

Anahtar Kelimeler
sanat/siyaset, estetik rejimi, özerkleşme, avangard

Abstract
The art / politics bond, which has come to the fore in many different ways since the day of art, gave rise to a more meaningful discussion especially after the autonomy of art, with its ontology of importance and its distance from external influence. Accordingly, it is seen that a new aesthetic and even aesthetic regime is defined. The production of different codes of autonomy, defined in the axis of class conflicts, associated with avant-garde movements, produced various views on aesthetics and art / politics debates. Although it is inevitable that the self-contained space of art, defined as the aesthetic regime, will be differentiated from the interaction between art and life, the question of whether art itself or social organizations and power structures are decisive is the question of autonomy and the reading of art life together. clarifies. This study aims to examine the transformation of the aesthetic regime to the present by examining the ways in which art / politics based transformation is put forward by different views.

Keywords
art/politics, aesthetics regime, autonomy of art, avantgarde

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri