Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ŞAMANİZM VE ŞAMAN RİTÜELLERİ ETKİSİNDE KADIN ŞAMANLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ
(EVALUATION OF SHAMANESSES UNDER THE INFLUENCE OF SHAMANISM AND SHAMANIC RITUALS )

Yazar : Tuğba YILMAZ    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 36
Sayfa : 597-609
67    71


Özet
‘Şamanizm’ terimi bir inanç sistemi olarak nitelendirilmiş olsa da din mi inanç mı olduğu konusunda çeşitli görüşler bulunmaktadır. İnanç dünyasında ‘Şamanizmin’ ne olduğu sorusu irdelenir iken, öncelikli olarak şamanın kimliği sorgulanmaktadır. Şamanın içinde bulunduğu topluluğa karşı üstlendiği görevler kapsamında hastalıkların iyileştirilmesi, ölümler ve cenazeler, fal açmak gibi ihtiyaçların ortaya çıktığı anlarda şamanın gerçekleştirdiği ritüeller bulunmaktadır. Bu ritüeller bir anlamda Şamanizm’in içeriğinin de açıklamasını verebilir. Şamanların yüklendikleri bu görevleri gerçekleştirirken, kadınların şaman olarak konumlanmaları ve kadın şaman ritüelleri irdelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, mitsel algı içerisinde kadının, dişil özellikleri ile kazandığı anlamlar, sıradan bir kadının ritüeller içerisindeki yeri, nihayetinde kadın şamanın görevlerinin tanımı ve örneklerinin karşılaştırılması yapılarak, toplumsal cinsiyet nazarında kadın şamanın sosyal olarak konumu irdelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Şamanizm, Şamanlar, Kadın Şamanlar, Kadın Şaman Ritüelleri

Abstract
Although the term "shamanism" has commonly been defined as a system of belief, opinions vary on whether it is a religion or belief. As the definition of shamanism is currently controversial within the world of beliefs, what is primarily questioned is the identity of the shaman. There are responsibilities undertaken by the shaman to their community and rituals performed by them in times of need for curing diseases, deaths, funerals and fortunetelling; which can provide the description of the content of shamanism in a sense. This study hereby attempts to discuss how women are positioned as shamanesses as they perform aforementioned rituals undertaken by shamans, and the rituals of shamanesses. What is discussed in our article hereby are the significances that women have reached with their female characteristics within mythical sense, the position of an ordinary woman within shamanic rituals and the social position of a shamaness in terms of social gender through the comparison of definitions and examples of the responsibilities of the shamaness.

Keywords
Shamanism, Shamans, Shamanesses, Shamaness Rituals

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri