Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KUR’ÂN-I KERİM TİLAVETİNDE VAKIF VE İBTİDÂ
(WAQF AND IBTIDA IN THE READINGS OF THE HOLY QURAN )

Yazar : Muhsin ŞAHİN    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 36
Sayfa : 610-623
34    19


Özet
Kur'ân, insanların kullandığı her konuşma gibi seslerden oluşmaktadır. Allah (c.c.)’ın beşer ile iletişimini gerçekleştirmek için seçtiği haberleşme araçlarından birisi de söz (kelâm)’dür. (Bakara 2/253; Nisâ, 4/164; Şûrâ, 42/51). Bir sözün doğru anlaşılması, herkesin zihninde aynı mesajın oluşması için dilbilgisi kuralları ve noktalama işaretleri önemlidir. Kuran-ı Kerim’de ise Yüce Allah’ın insanlara verdiği mesajın doğru anlaşılması, düzgün ve tertip ile kusursuz bir şekilde açık açık, hakkını vererek, hissederek okuma için vakf ve ibtidâ çok önemlidir. Vakf ve İbtidâ İlmi doğru mananın ortaya konulması açısından önemli bir role sahiptir. Vakf durmak, ibtidâ ise başlamak demektir. Tecvîd ıstılâhında ise okumaya tekrar başlamak niyetiyle, nefes alacak kadar, sesi kesmektir. Vakıf, Âyet sonlarında veya ortalarında kelimenin bütünlüğü korunarak, lafız ve mananın tamam olduğu yerlerde, sükûn üzere yapılır.

Anahtar Kelimeler
Kur'ân, vakf, ibtidâ, mana, ayet

Abstract
The Qur'an is composed of sounds such as every conversation that people use. One of the communication tools chosen by Allah (c. c.) to communicate with the human beings is the word ’kalam c. (Bacara 2/253; Nisâ, 4/164; Şûrâ, 42/51). Grammar rules and punctuation are important for a word to be understood, for everyone to have the same message in their mind. Holy Quran in the message given to the correct understanding of Almighty people, properly and clearly with the order to openly, giving the right, the foundation for the reading of the waqf and ibtidâ is very important. The science of the Waqf and İbtidâ has an important role to play the correct meaning. The waqf is to stop, and ibtidâ means to start. In order to begin reading again in the conquest of the Tecvîd, it is enough to interrupt the sound. At the end of the waqf, or in the middle of the end of the word, the integrity of the word, where the words and words is complete, is done in silence.

Keywords
Kur'ân, waqf, ibtidâ, meaning, verse

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri