Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MUHASEBE MESLEK MENSUPLARININ ÖFKE DÜZEYLERİNİN TESPİTİNE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA (ELAZIĞ İLİ ÖRNEĞİ)
(A RESEARCH TOWARDS DETERMINATION OF THE LEVELS OF ANGER OF THE MEMBERS OF ACCOUNTING PROFESSION (ELAZIĞ PROVINCE EXAMPLE) )

Yazar : Meltem GÜL   - Ayşe ÖZPOLAT  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 36
Sayfa : 291-302
28    19


Özet
Öfke diğer duygular gibi son derece doğaldır, evrensel ve sağlıklı olarak ifade edildiğinde yapıcı ve kişiler arası iletişimi düzeltici olabilen bir duygudur. Ancak öfke kontrol edilemeyen ve yıkıcı bir biçimde davranışlara yansıdığı takdirde saldırgan ve tahrip edici tepkilere dönüşme potansiyeline sahiptir. Her meslek mensubunda olduğu gibi iş temposunun çok yoğun olduğu muhasebe meslek mensupları da zaman zaman öfkeyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışma muhasebe meslek mensuplarının öfke düzeylerini belirlemek ve çeşitli demografik verilerle öfke düzeyi arasındaki ilişkiyi test etmek üzere yapılmıştır. Elde edilen verilere göre muhasebe meslek mensuplarında öfkeye neden olan sebeplerden biri başkalarının hataları yüzünden yaptıkları işin aksamasıdır. Ayrıca kadın meslek mensuplarının erkek meslek mensuplarına göre öfke düzeyleri daha yüksektir.

Anahtar Kelimeler
Muhasebe Meslek Mensupları, Öfke Düzeyi, Öfke Kontrolü,

Abstract
Anger is so natural just like other emotions; it is universal and is an emotion which may be constructive and corrective for the interpersonal communication when expressed in a healthy way. However, if anger reflects in behaviors in an uncontrolled and destructive way; it has the potential of changing into offensive and subversive reactions. As it is the case for all members of professions; members of the accounting profession which have a very busy pace face with anger sometimes. This study has been carried out in order to determine the levels of anger of the members of accounting profession and to test the relationship between several demographical data and the level of anger. According to the data obtained; one of the reasons that cause anger in the members of accounting profession is that their works are disrupted because of the mistakes made by others. In addition, anger levels of the female professionals are higher than the male professionals.

Keywords
Members of the Accounting Profession, Level of Anger, Anger Control.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri