Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SOYUT CANLANDIRMA
(ANIMATION IN ABSTRACT ART )

Yazar : İpek Fatma ÇEVİK    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 38
Sayfa : 303-318
26    21


Özet
Teknolojik gelişmelerin getirdiği yeniliklerle birlikte zaman ve uzam kısıtlamaların ortadan kalkması, teknolojik araçların ucuzlayarak bireysel olarak kullanıma ihtiyacın artması gibi nedenler, sanatsal ve kültürel anlamda da toplumda değişimleri beraberinde getirmiştir. Dijitalleşen teknolojiyle, yeni vaatler ve olanaklar sunulmuş, tüm veri ve görsellerin sayısallaşarak taşınabilir ve paylaşılabilir olması ile bilgisayar geleneksel sanata meydan okuyarak, yeni ifade biçimlerinin ve farklı tekniklerin kullanılmasına neden olmuştur. Dünya tarihi boyunca süreklilik gösteren sanattaki yeni ve farklı ifade biçimleri, teknik uygulamalar ve malzeme kullanımları dönemler içerisinde değişmiş ve değişmeye devam etmektedir. Dünyanın tamamına yayılan ve düzenli şekilde gerçekleştirilen sanatsal faaliyetler ile geleneksel sanat yapıtlarının yanı sıra yeni ve sıra dışı sanatsal ifade anlatımları ve teknik çözümleler sunulmaktadır. Yine bu bağlamda bugün birçok sanatçı, çeşitli canlandırma tekniklerini üretim medyalarına ekleyerek, çağdaş sanatın disiplinler arası yapısına uygun ya da aykırı çeşitli anlatım biçimleri ortaya çıkabilmektedir. Bu araştırmada canlandırma, sanatın kavramsal ve sorgulayıcı tavrı ile birleşerek soyut anlatım dilini içeren yeni ve farklı etkileşimler oluşturan çalışmaları incelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Soyut canlandırma, disiplinler arası, teknoloji.

Abstract
With the development of technology and elimination of space-time constraints and physical barriers, and the reduction in the prices of digital technological devices have caused changes in artistic and cultural terms. New commitments and possibilities related with digital technology, and even the computer which is at the center of new technologies, challenged traditional art, which resulted in new formal presentations and new forms of expression. In all periods of art, artists have developed new narratives, various expressions, technical applications and use of materials. In addition to the canvas painting in significant galleries, biennials and art exhibitions in Turkey and abroad; we also see hundreds of different approaches such as room arrangements, 3D objects, neon writings, video art projects and digital prints. Recently, several artists have included various animation techniques into their production media. Thus, in line with the multidisciplinary structure of contemporary art, various graphic techniques emerge through the combination of animation with other disciplines such as sculpture, video, cinema and photography. The principles on sequential motion, time, light, sound of animation, combined with the conceptual, questioning, and sometimes shocking attitude of contemporary art, have the power to impact people through different visual, emotional and intellectual interactions. In this research, the abstract narration of artworks in animation, which have an undeniable narrative area and high level of interest will be examined.

Keywords
animation, interdisciplinary, technology

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri