Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


FETHİYE CAMİ
(FETHİYE MOSQUE )

Yazar : Ela ÖZTUĞ    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 38
Sayfa : 527-543
23    17


Özet
Balkanlarda Osmanlı dönemi boyunca fethedilen şehirlerde iskan politikası ve İslamlaşma önemli bir rol oynamıştır. Bu bölgelerde şehirleşme amacıyla hem dini hem de sivil vakıflar ortaya konulmuştur. Balkanlar içerisinde ortaya konulan bu eserler hem bulundukları ortamın yerel özelliklerini hem de Osmanlı’nın geleneksel karakterlerini barındırmıştır. Osmanlı Devleti’nin Yanya’da ilk hakimiyet döneminde inşa ettiği Fethiye Camisi şimdiye kadar ayrıntılı bir çalışma olarak sunulmamıştır. Bu sebeple makalemizde Yanya’nın kısa bir tarihçesini verdikten sonra Fethiye Camisi’nin kuruluş tarihi, mimarisi ve süslemesi anlatılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Yanya, Balkanlar, Fethiye Camisi, Arslan Paşa.

Abstract
Resettlement policy in the conquered cities throughout the Ottoman period in the Balkans and Islamization has played an important role. In these regions, both religious and civil foundations were established for urbanization. These artifacts in the Balkans included both the local characteristics of the environment and the traditional characteristics of the Ottoman. The Fethiye Mosque, built by the Ottoman Empire during the first reign of Ioannina, has not yet been presented as a detailed study. For this reason, after presenting a brief history of Ioannina in our article, the foundation, architecture and decoration of the Fethiye Mosque were given.

Keywords
Ioannina, Balkans, Fethiye Mosque, Arslan Pasha.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri