Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KÜRESELLEŞME DÖNGÜSÜ ve ÇİN KÜRESELLEŞMESİNİN ULUSLARARASI SİSTEME OLASI ETKİLERİ
(GLOBALIZATION CIRCLE AND THE EFFECT OF CHINA LED GLOBALIZATION OVER INTERNATIONAL SYSTEM )

Yazar : Osman TEKİR   - Büşra YURTKULU  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 38
Sayfa : 146-155
35    37


Özet
Küreselleşme, uzun bir süreden beri tartışılan, ancak üzerinde uzlaşılan tek ve genel tanımı olmayan tartışmalı bir kavramdır. Fakat küreselleşme olgusu ile birlikte birbirini etkileyen, birbirine bağımlı bir küresel ekonomi yarattığı, çeşitli politika ve kültür biçimlerinin yaşanması ve yayılmasında mevcut sınırların ve engellerin önemini azaltan bir etkide bulunduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Küreselleşme her ne kadar günümüzün bir ürünü olarak görünse de Sanayi Devrimi sürecinde Büyük Britanya öncülüğünde ilk dönemini yaşamıştır. İkinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında Amerika Birleşik Devletleri küreselleşmeye liderlik etmiştir. Ancak yirmi birinci yüzyılın ilk çeyreğinin ortalarından itibaren, özellikle Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle küreselleşme ideolojisine mesafeli yaklaşmaya başladığı, bunun yerine Çin’in küreselleşme savunucusu bir ülke olarak ön planda yer almaya başladığı görülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Küreselleşme İngiltere Amerika Birleşik Devletleri Çin Küreselleşmesi ve İpek Yolu

Abstract
Globalization is a contested concept on which there are many discussions and definitions. However, there is a process in which an interdependent economic, political, and cultural interaction, which reduces the importance of borders and blocks. The first phase of globalization had occurred under the leadership of the United Kingdom after the Industrial Revolution. During and the after the Second World War the USA was the leader of the globalization process. However, since the first of quarter of the 21st century, the USA especially after the presidency of Donald Trump has distanced itself from the globalization process. Instead, China has replaced as a new champion of the globalization.

Keywords
Globalization English The United States of America China’s Globalization and New

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri