Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KONKORDATO İÇİN GEREKLİ BELGELER, SÜREÇ VE FİNANSAL VERİLER BAĞLAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ
(DOCUMENTS FOR CONCORDAT, PROCESS AND FINANCIAL DATA EVALUATION IN THE CONTEXT. )

Yazar : Yusuf Cahit ÇUKACI    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 38
Sayfa : 110-131
22    20


Özet
Genel ekonomik yaşam içerisinde faaliyet gösteren (gerçek ya da tüzel) kişiler bazen kendilerinden kaynaklanan bazen de genel ekonomik koşulların istenilmeyen şekilde oluşmasından dolayı finansal güçlük yaşayarak finansal sürdürülebilirlikleri tehlikeye girmektedir. Bu durum neredeyse her koşulda özellikle finansal yakın çevresinden başlayarak kişinin çevresine olumsuzluklar yaşatmaktadır. Yaşanan bu durum bir hastalığın oluşması, bir felaketin meydana gelmesi gibi durumlarla benzeşim göstermektedir. Yasa koyucu, ekonomik yaşamı düzenleme sorumluluğu ve yetkisinin doğal sonucu olarak finansal güçlük yaşayan birimi ve çevresini oluşabilecek olumsuzlukları çok kötü sonuçlar doğurmadan ve etki düzeyi artmadan telafi ederek kelebek etkisini önlemek amacıyla önlemler almak durumundadır. Ekonomi düzleminde yaşanan finansal kötü durumu ortadan kaldırabilmek ya da en alt düzeyde olumsuzlukla atlatabilmek için bir koruma oluşturulması konkordato hukukunun felsefesini oluşturmaktadır. Konkordatoya ilişkin yasal düzenleme yapılmadan önceki süreçte Türk Hukuk Sistemi içerisinde iflas erteleme uygulaması yer almakta iken, yasal düzenlemenin uygulanmasında yaşanan olumsuzluklar nedeniyle bu uygulamanın yerine İcra İflas Kanunu içerisinde yer alan konkordato hukuku düzenlemesi getirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
TÜRK HUKUK SİSTEMİ, KONKORDATO

Abstract
The financial sustainability of individuals who work in the general economic life (real or legal) is endangered by the financial difficulties, sometimes caused by them and sometimes due to the undesired formation of the general economic conditions. In almost all circumstances, this situation causes negative effects on one’s environment, especially starting from the financial close environment. This situation is similar to situations such as the occurrence of a disease and the occurrence of a disaster. The legislator is obliged to take measures to prevent the butterfly effect by compensating the negativities that may occur in the unit and the environment that have financial difficulties as a natural result of the responsibility and authority to regulate the economic life without causing very results and increasing the level of influence. The philosophy of concordat law constitutes a protection in order to eliminate the financial damaged situation at the economic level or to overcome it with the lowest level of negativity. While in the process before the legal arrangement regarding the concordat, the bankruptcy postponement application was included in the Turkish Legal System, due to the negativity experienced in the implementation of the legal arrangement, this application was replaced by the concordat law in the Execution and Bankruptcy Law.

Keywords
Turkish Legal System, concordat

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri