MEHMEDKAVUKCU’NUN 1996-2000 YILLARI ARASINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ENSTALASYON VE PERFORMANS ÇALIŞMALARINA YÖNELİK METAFOR İNCELEMESİ

Author:

Year-Number: 2023-66
Yayımlanma Tarihi: 2023-10-12 21:31:31.0
Language : Türkçe
Konu : Resim
Number of pages: 566-584
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Prof. Mehmed Kavukcu sıra dışı performansları, enstalasyonları ve sanatsal tavrıyla medyada kendisine sıklıkla yer bulabilen sanatçı ve akademisyen. Sanatçı için resim sanatı aile, çevre ve öğretmenlerinin yönlendirmesiyle, çocukluk yıllarında başlayan bir tutkuyu ifade etmektedir. Lisans eğitimini Mimar Sinan güzel Sanatlar Fakültesinde Adnan Çoker atölyesinde tamamlamış, birincilikle mezun olmuştur. Sanatçının yüksek lisans ve sanatta yeterlilik tezleri Espas üzerinedir. Sanatçı desen, yağlıboya, performans sanatı, land art, enstalasyon ve video art tarzında çalışmalarıyla bilinmekte, son yıllarda şiddet, ölüm ve mültecileri konu edinen alan- kurgu ve performanslarıyla da adından sıklıkla söz ettirmektedir. Bu çalışma, sanatçının 1996-2000 yılları arasında gerçekleştirdiği enstalasyon ve performanslarını, metaforları yönüyle irdeleyen bir incelemedir.

Keywords

Abstract

Mehmet Kavukcu’s an academicianand artist who is frequentlymentioned on mediawith his extraordınaryperformancesandınstallations. Theinterest of pictorial art startswith his childhoodandcamesalongwithan  academiceducationwiththeguidence of his family, his teachersand his neighborhood. He completed his undergraduateeducation in the Adnan Çoker workshop at Mimar Sinan FineArtsFacultyandgraduatedwiththefirstplace. Thethesis of masterandqualification in art of the artist arebased on “ Espas”. The artist is knownfor his works in drawing, oilpainting, performance art, land art, installationand video art. Inrecentyears, he has beenfrequentlymentionedwith his field-fiction andperformances on violence, deathandrefugees. Thisstudy is a studythatexaminestheinstallationsandperformances of the artist between 1996-2000 in on metaphors.

Keywords